מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

חגים ומועדים – הצעות להעשרת הדרשה

כאשר בר/ בת המצווה שלכם חל באחד מן החגים, ניתן ואף רצוי להתייחס לכך בדרשתכם.
להלן מספר רעיונות כיצד תוכלו להעשיר את הדרשה ולקשר אותה אל החג.

ראש השנה ויום כיפור
חגים אלה מייצגים תחילת שנה ופתיחת דף חדש. גם אתם פותחים כעת דף חדש ותוכלו לשתף את האורחים במסע התבגרות וחיפוש עצמי. לצורך כך תוכלו לעצב את המסיבה כולה כמסע בשביל של התבגרות וכן תוכלו להפעיל אורחים בהבאת שירים וקטעי קריאה רלוונטיים או בסיפורים על רגעי שינוי בחייהם. לחלופין, תוכלו לפתוח באירוע מעין שולחן ראש השנה בו אוכלים מאכלים ומתברכים בברכות: במקום אכילת הדג 'שנהיה לראש ולא לזנב', ואכילת גרגרי הרימון 'שירבו זכויותינו', תוכלו לבקש מן הקהל להמציא ברכות מקוריות במשחקי מלים על המאכלים המוגשים.

סוכות
סוכות הוא חג של ארעיות וזמניות, סמל למסע במדבר, לדרך הארוכה אל המטרה. גם אתם במסע בדרך אל עצמכם ואל התבגרותכם. תוכלו להציג בפני הקהל (על הקירות, במצגת או בדרשה) את המסע שלכם ואת התחנות שאתם עוברים בדרך. מהו מעמד הר סיני שלכם? מהו נוה המדבר בו אתם פוגשים? ממימיו של מי אתם שותים בדרך? באיזו סוכה אתם עוצרים? ומה תכניסו לתוכה? מהם מי מריבה שלכם? מהן תלונותיכם? חששותיכם? מהו היעד? לחלופין תוכלו לפעול בנושא ארבעת המינים (לולב, הדס, ערבה ואתרוג) הנמשלים במקורות לסוגי אנשים שונים. את 4 המינים הסמליים שלכם תוכלו ליצור עם האורחים מחומרים שונים. לקישוט איזור הפעילות תוכלו לאסוף תמונות וסיפורים מכל 12 או 13 חגי הסוכות שעברו עליכם.

חנוכה
חנוכה הוא חג של עיצוב זהות אישית ולאומית אל מול הסביבה בתוכה אנו חיים ומתחנכים, כמו בימים ההם, כך גם בזמן הזה. ניתן לערוך טיולים אל מקומות רלוונטיים כקברות המכבים והעיר מודיעין העתיקה; ניתן לשכור מכונה להכנת סביבונים מעופרת יצוקה ולהכינם במהלך המסיבה; ניתן להשמיע את הקונצרט 'יהודה המכבי' של הנדל ולפעול בריקוד ובשיר סביבו. על הקירות ניתן להציג תערוכה של זהויות שונות בחברה או של תהליכי זהות בכם מילדות לבגרות. לחלופין ניתן לפעול בנושא האור והחושך – בתצפית כוכבים, בניתוח שירי אור, ביצירת תחנות פעילות מוארות באולם ועוד.

ט''ו בשבט
שבעת המינים מייצגים במקורות היהודיים תכונות אנושיות מגוונות, צניעות ויוהרה, חברתיות ובדידות, נדיבות וקמצנות. תכונות המתעצבות בגיל צעיר ומתחדדות בגיל ההתבגרות. ניתן לקשט את האולם בענפים ובקטעי מדרשים על שבעת המינים, להגיש את הפירות לאורחים וכן לערוך תחרות בין הפירות על פי תכונותיהם המפורטות במדרשים ולשתף בה את הקהל. לחלופין ניתן לערוך עם האורחים 'נטיעות' או 'סדר ט"ו בשבט' (את מהלך הסדר ניתן למצוא באתרים שונים וכן בהתייעצות עם צוות עתים 1-700-500-507).

פורים
פורים הוא חג של 'ונהפוכו', זוהי ההזדמנות להיות מי שאנחנו לא. רגע לפני עיצוב זהותכם הבוגרת, תוכלו להתפרע ולהיות לאחרים. עם האורחים תוכלו לערוך נשף תחפושות, וכן תוכלו לעסוק בתכונות וזהויות – הפוך על הפוך. כך למשל, בחרו דווקא 12 או 13 דמויות היסטוריות עמן אינכם מזדהים (לטקס הנרות או לתערוכה), בקשו מן האורחים עצות התבגרות – 'מה לא לעשות…', בחרו 12 או 13 דברים שלא תרצו לעשות כשתהיו גדולים או הציגו את הסיפור המשפחתי שלא קרה – מה היה אילו…

פסח
זהו חג היציאה מעבדות לחירות, חג ההתבגרות של עם ישראל וחג מנהיגותו של משה, כולם נושאים בוערים על סדר יומו של מתבגר. ניתן להשתמש במאגרי תנ"ך ואמנות שבאינטרנט, ולתלות באולם תמונות של משה על פי פרשנותם של ציירים ופסלים משך השנים. אפשר לבקש מן הקהל לצייר ציורים פרשניים משלו או לנתח את הציורים על פי שאלות שיוצמדו לתמונות. לחלופין, ניתן לערוך ערב שירת שירי אביב.

יום העצמאות
יום ההולדת של המדינה משתלב ביום הולדתכם. יום עצמאותה ביום עצמאותכם. במסיבה או לקראתה תוכלו לכתוב את מגילת העצמאות שלכם ולהכריז בזאת על עצמאותכם מתוקף זכותכם הטבעית וההיסטורית. במגילה תוכלו לכלול תיאור של מי אתם עד כה, מהם הערכים המובילים אתכם, אל מי אתם מושיטים יד לשלום ושכנות טובה, מהן שאיפותיכם לעתיד, וכן לבחור מי יהיו האנשים שיחתמו על מגילתכם. במהלך המסיבה תוכלו לערוך פינת פעילות בה יחברו האורחים מגילות משלהם וכן יעצבו מחומרי יצירה את הדגל שלהם ואת תעודת הזהות שלהם, בהתאם לכתוב במגילתם. קולאז' הדגלים יווצר במהלך האירוע על הקירות.

ל''ג בעומר
חג החץ והקשת מייצר מבחן אומץ והישרדות, כפי שמקובל בתרבויות שונות כטקס מעבר והתבגרות. תוכלו להפעיל את הקהל שלכם בתחנות קליעה למטרה ובמבחני אומץ שונים ברוח בר כוכבא. ל"ג בעומר הוא גם חגם של תורת הסוד ושל ר' שמעון בר יוחאי. באנלוגיה לכך תוכלו לבקש מן האורחים לספר לכם מהם הדברים שנותרים כסודות גדולים גם בהתבגרות, אותם דברים אשר כדברי המשוררת תרצה אתר "גם כשגדלים לא מבינים, רק פשוט, יום אחד, מפסיקים לשאול". את הסודות שלכם ושל אורחיכם תוכלו לחתום בבקבוק ולפתוח עוד 10 שנים…

שבועות
זהו חג מתן תורה בו קיבל עם ישראל על עצמו מערכת חוקים שגיבשה אותו כעם בוגר. זוהי הזדמנות לגבש מגילת זכויות וחובות למתבגר ביחד עם קהל אורחיכם וחבריכם. אפשרות אחרת היא להתמקד באפיונו של החג כתקופת הקציר ולחשוב על אותם הדברים בכם שהוריכם 'זרעו בדמעה' וכיום הם 'קוצרים ברינה'. ריח החיטה הנקצרת והלחם הנאפה יכול ללוות אתכם במהלך האירוע אם תאפשרו לאורחיכם פינת פעילות בה ילושו בצק ללחמניות או לפיתות טאבון. במאפה ידיהם יוכלו האורחים להטמין ברכות, 'עתידות' ואיחולים, ולהתכבד במאפה ובברכות האחרים בצאתם מן האירוע לביתם.
Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.

תבנית נגישות פופ אפ