מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת בראשית

הפרשה נמצאת בספר בראשית פרק א עד פרק ו פסוק ח

הפרשה מתחילה במילים: בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
takzir150מתוך שם הפרשה אנו יודעים מה הנושא המרכזי שלה… בריאת העולם! שני סיפורים על בריאת העולם קיימים בפרשה. על פי הראשון, נברא העולם בששת ימי הבריאה. בכל יום ויום ברא האל חלק נוסף מן החלקים מהם מורכב העולם שלנו. הסתכלו על הסביבה שלכם, מן השמיים ועד הארץ. סיפור הבריאה מתאר את התהליך שבו נבראו העולם והיצורים החיים בו.

בואו נקרא ונראה מה ברא האל בכל יום מימי הבריאה:

ביום הראשון – נברא האור והופרד מן החושך. בשני – נברא הרקיע, וניתן לו השם "שמים",  בשלישי – נאספו המים, וה' הפריד בין הים והיבשה, ונברא גם עולם הצומח. ברביעי נבראו המאורות: השמש, הירח והכוכבים, בחמישי – עולם החי, ובשישי – הבהמות, והזוג הראשון על במת ההיסטוריה: אדם וחוה. ביום השביעי- שבת מנוחה "וינח אלוקים ביום השביעי ויקדש אותו".

על פי סיפור הבריאה הנוסף, ברא אלוהים את האדם, ואז נטע גן בעדן, והניח שם את האדם כדי לעבוד ולשמור את האדמה. בהמשך הפרשה מסופר לנו על עץ החיים ועץ הדעת, על הנחש, המפתה את חוה לטעום מן הפרי האסור, על חוה, המציעה לאדם לאכול מהפרי האסור, ועל כך, ששלושתם נענשים בחומרה. על הנחש נגזר שיזחל על גחונו כל ימיו, על האדם נגזרים חיים של עבודה קשה ועל האשה- את קשיי הלידה. אדם וחוה מגורשים מגן העדן.

לאחר הגירוש נולדים להם שני בנים, קין והבל,המקריבים מנחה לפני האל. האל מקבל רק את מנחתו של הבל. קין מקנא , ורוצח את אחיו, הבל! קַיִן נענש על כך בנדודים ובנשיאת אוֹת קין על מצחו לכל חייו.

בסיום הפרשה – מסופרים תולדות האדם הראשון, מי הוליד את מי, וכמה זמן הוא חי (הזקן ביותר היה מתושלח שמת בגיל 987 שנה!!). כמו כן אנו פוגשים את נח , עליו נשמע בהרחבה בפרשה הבאה ששמה "נח"!

nosim150ב-מדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

והנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת בראשית:

בראשית ברא אלוהים- בריאת העולם
בצלם אלוהים
גן העדן
לעבוד או לשמור?
חטא האדם הראשון- אכילה מעץ הדעת
הרצח הראשון- קין והבל
harhavot150

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

אדם בתוך עצמו - שלום חנוך
בראשית - חיים חפר
בראשית - אהוד מנור
פעמיים כי טוב - ירון לונדון
כשאלוהים אמר בפעם הראשונה - נתן זך
עורה אדם - אביהו מדינה
parshanut150כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
מדרשים
מושגים
טבע הדברים
haftara150

נושא ההפטרה

ה' בחר בישראל לעבדו ונתן לו את רוחו כדי לשפוט את הגוים, שלא קיבלו מרוח ה'. ה' הוא בורא העולם כלו וכל בני האדם. אבל ביחוד בחר בישראל ונתן לו את תורתו. מפני שלא שמעו ישראל אל תורת ה', הוא הגלה אותם וייסר אותם ביסורים קשים. אבל הוא עתיד לגאלם ובכך גם יתאמתו דברי נביאיו.

הקשר לפרשה

פתיחת הנבואה מזכירה את בריאת העולם על ידי ה': "כה אמר האל ה', בורא השמים ונוטיהם, רקע הארץ וצאצאיה, נתן נשמה לעם עליה ורוח להלכים בה". בפיסקת הפתיחה (ה-ט), מופיעים חמישה דברים שנבראו בבריאת העולם בבראשית: שמים, ארץ, רוח, אור, חשך.

achrayut150

באחריותי: "לעובדה ולשמרה"…

שמירה על איכות הסביבה…נושא זה בוער בעולמנו כי מחובתנו לשמור על הסביבה כדי שנחיה כאן באיכות טובה יותר ונשמור על העולם למען הדורות הבאים. כן, כן כבר את/ה נכנסים לעולם הבוגרים ובאחריותכם לקחת אחריות כדי לשמור על סביבתכם.

  1. חשבו על תחומי חיים, מקומות ומקרים בחיי היומיום שלכם בהם אתם רואים ואולי גם גורמים בעצמכם לזהום ולכלוך הסביבה…
  2. מה אני יכול לשנות? קחו מקרה/מצב/ ארוע שחוזר על עצמו ושפרו את המצב על-ידי פעולה שלכם.
    למשל: מחזור בקבוקים ונייר בבית…נקיון החצר בבית-הספר…מחזור פחיות…שמוש בחומרים מתכלים ועוד.

מחובתי: שיפור היחסים שלי עם אחד מבני משפחתי

בפרשת בראשית מסופר על המשפחה הראשונה בעולם…אדם וחוה ההורים וקין והבל הילדים…לא תמי דהיחסים בינהם טובים…ואכן,בפרשה מופיע רצח ראשון בהסטורית האנושות, קין רוצח את אחיו בגלל…קנאה!!חוסר פרגון, חוסר אהבה וקבלה.
מה אתם רוצים לשפר ביחסים שלכם עם בני משפחתכם לקראת המעבר לבגרות.
חשבו על מעשה ספציפי מול משהו קרוב במשפחה שאת היחסים איתו תרצו לשפר…אל תלכו על כל הקופה, תתחילו במעשה טוב קטן . (למשל: להפסיק להציק לאחותי הקטנה כשהיא משחקת במחשב, לסייע לאמא בהורדה/שטיפת כלים אחרי ארוחה…יש עוד המון דוגמאות.
אוירה בבית ובמשפחה של אהבה, אכפתיות ועזרה עושים פלאים לכם ולסביבכם.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.