מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת ויחי

הפרשה נמצאת בספר בראשית, פרק מ"ז פסוק כ"ח – פרק נ פסוק כ"ו.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה; וַיְהִי יְמֵי-יַעֲקֹב שְׁנֵי חַיָּיו-שֶׁבַע שָׁנִים, וְאַרְבָּעִים וּמְאַת שָׁנָה.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

פרשת "ויחי" מסיימת את ספר בראשית ומתארת את סיום חייהם של יעקב ושל בנו יוסף. יעקב חש שזמנו עלי אדמות הולך ומתקצר, וכי קרבים ימיו למות. הוא קורא אליו את בנו יוסף, ומשביע אותו לקבור אותו בארץ כנען. יוסף נשבע לקיים את הבטחתו.

כאשר מודיעים ליוסף שימי אביו ספורים, הוא מבקר את אביו ומביא אתו את שני בניו, אפרים ומנשה. כשנודע ליעקב הזקן והחולה שיוסף הגיע לבקר אותו, הוא מתחזק, מתיישב על המיטה ומספר לבנו את תולדות חייו. בפעם הראשונה מאז מותה, מזכיר יעקב את רחל, אמו של יוסף ואשתו האהובה.

יעקב מברך את יוסף ואת הנכדים, וההיסטוריה של יעקב מתערבבת עם ההיסטוריה של נכדיו. יוסף מביא את בניו לפני יעקב, שיברך אותם. מנשה הוא הבכור, ואפרים הוא הצעיר מבין שני הבנים של יוסף. יעקב שם את יד ימינו על ראשו של אפרים, הצעיר, ואת יד שמאל, על ראשו של מנשה, הבכור.

יוסף מתערב, ומנסה להעביר את יד ימין של יעקב מאפרים למנשה. יעקב שכמעט ואינו רואה (כמו אביו יצחק, לפניו) מתעקש. הוא מספר ליוסף כי הוא יודע, שאפרים הצעיר יגבר על אחיו המבוגר ממנו.

בזה אחר זה קורא יעקב לכל בניו ומברך אותם. הברכות של יעקב הן סמליות: הוא בוחר בבעל חיים או בחפץ שהתכונות שלו דומות לתכונות של הבן המבורך. יהודה הוא מנהיג כפי שהאריה מנהיג את החיות. יששכר נמשל לחמור שסוחב משאות כבדים כשצריך לעבוד, וכשאין עבודה הוא נח ונהנה לרבוץ על האדמה.

שמעון ולוי שומעים מאביהם דברים קשים, וראובן, הבכור, זוכה גם הוא למקלחת קרה מאביו. הוא מאבד את הבכורה ולא יהיה מנהיג בגלל התנהגותו בעבר. יוסף זוכה בברכה של עושר, וגם בברכת המנהיגות.

בתום דבריו נפטר יעקב, ויוסף ואחיו מקיימים את בקשת יעקב, וקוברים אותו במערת המכפלה. גם יוסף הולך ומזדקן ובגיל מאה ועשר הוא עומד למות. גם יוסף משביע את משפחתו שיביאו את עצמותיו ארצה, ומנבא לאחיו כי הם ישובו לכנען. לאחר דברים אלה, הוא נפטר.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

ברכות ואיחולים
חסד
המורשת שלי
הכל לטובה
המלאך הגואל
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

בן פורת יוסף - יהורם גאון
אניית יעקב – אהוד מנור
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
מדענים צעירים
טבע הדברים
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

ההפטרה מספרת על צוואת דוד המלך לשלמה בנו, בטרם ימות. דוד מצווה את שלמה ללכת בדרך ה' והתורה וכן נותן לו הנחיות כיצד לנהוג באנשים שונים שעשו עם דוד רע או טוב. ההפטרה מסיימת במות דוד והחלפתו על ידי שלמה.

הקשר לפרשה

צוואת דוד לשלמה, מזכירה את צוואת יעקב לבניו ואף פותחת במילים הדומות לאלו שבפרשה: "וַיִּקְרְבוּ יְמֵי-דָוִד לָמוּת".

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: כוח של הברכות עבורי

בפרשה יעקב הזקן הולך למות. הוא עבר למצרים עם כל בניו לאחר שיוסף גילה להם מי הוא. לפני מותו יעקב מברך את כל בניו, הלא הם 12 השבטים…לכל אח ברכה אחת , שונה, המותאמת לאופי שלו.

  1. עיינו בברכות לכל שבט- וכעת, היו אתם יעקב. כתבו ברכה לכל אחד מאחיכם ואחיותיכם, ברכה שתתאים בדיוק לאופי שלהם. האם יש משהו בברכות של יעקב לבניו שיכול להתאים?
  2. לקראת המעבר לבגרות- כתבו ברכה לעצמכם- מה אתם מאחלים, אילו תכונות אתם רוצים לשמר, מה לשנות… כשאנו מברכים ומאחלים לעצמנו דברים זה ממש יכול להתממש.

מחובתי: לדעת את מורשתי

שרטטו עץ משפחתי של משפחת יעקב ובניו…כל השמות של האמהות, האבות, הבנים מופיעה בפרשות בראשית והרבה בפרשה שלכם.

לפנינו היו הרבה דורות ואחרינו יהיו עוד דורות…אנו המשך כמו ענפים של עץ עבה וחזק ששמו :עם ישראל".

אם נדע מה הענפים והגזעים שלנו נהיה חזקים ועמידים יותר.

כעת, שרטטו את עץ המשפחה שלכם. שאלו את הסבתות והסבים, את ההורים, ובדקו כמה אחורה אתם יכולים להגיע בבניית העץ המשפחתי שלכם.

(קיימים מודלים שונים של "עץ משפחה" בחרו מבנה המתאים לכם ונוח לכתוב בתוכו הרבה שמות ומשפחות)

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.