מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת ויצא

הפרשה נמצאת בספר בראשית, פרק כ"ח פסוק י' – פרק ל"ב פסוק ג'.

הפרשה מתחילה במילים הבאות:

וַיֵּצֵא יַעֲקֹב, מִבְּאֵר שָׁבַע; וַיֵּלֶךְ, חָרָנָה. יא וַיִּפְגַּע בַּמָּקוֹם וַיָּלֶן שָׁם, כִּי-בָא הַשֶּׁמֶשׁ, וַיִּקַּח מֵאַבְנֵי הַמָּקוֹם, וַיָּשֶׂם מְרַאֲשֹׁתָיו; וַיִּשְׁכַּב, בַּמָּקוֹם הַהוּא.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

יעקב חושש מפני עשיו אחיו שנשבע לנקום בו ולהרוג אותו, ובורח מפניו לכיוון חרן. בלילה הוא חולם חלום: "וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה, וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה; וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ" (בראשית, פרק כ"ח, פסוק י"ב). בראש הסולם ניצב אלוהים ומבטיח לזרעו של יעקב את ארץ ישראל. עם בוקר מסמן יעקב את המקום באמצעות אבן שעליה הוא יוצק שמן, וקורא למקום בית אל. הוא נודר נדר: אם אלוהים ישמור עלי בדרך, "וְנָתַן לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ. וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם אֶל בֵּית אָבִי" (בראשית, פרק כ"ח, פסוקים כ'-כ"א). הרי שמקום האבן יהיה לבית אלוהים.

כשמגיע יעקב לחרן הוא נתקל ברועים מסביב לבאר בשדה שעליה אבן גדולה, והם מחכים שיתאספו רועים רבים, כדי להסיר את האבן מהבאר. כשרואה יעקב את רחל (בת דודו) באה עם הצאן לבאר, הוא מצליח בכוחות עצמו להסיר את האבן מעל הבאר ומתאהב ברחל ממבט ראשון. לבן, אביה של רחל, רואה זאת, ומבין שאהבה זו יכולה לשרת אותו: הוא מציע ליעקב עבודה, ויעקב מבקש בתמורה, לאחר שבע שנות עבודה, להינשא לרחל.

השנים עוברות ליעקב במהירות: "וַיַּעֲבֹד יַעֲקֹב בְּרָחֵל שֶׁבַע שָׁנִים; וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים, בְּאַהֲבָתוֹ אֹתָהּ" (בראשית, פרק כ"ט, פסוק כ'). בתום שבע השנים מוצא את עצמו יעקב הנרגש באוהל עם אהובתו: פני הכלה היו מכוסות והנה – כאשר גילה את פני הכלה, התברר לו שהתחתן עם לאה, אחותה הבכורה של אהובתו. יעקב נרעש כולו מהשקר הנורא, אך לבן אינו מתרגש. ככה זה – אומר לבן – הבכורה מתחתנת ראשונה. אם תרצה את רחל תאלץ לעבוד עוד שבע שנים.

השנים עוברות, יעקב נושא את רחל לאישה, אבל הצרות ממשיכות: לאה ושאר נשותיו של יעקב יולדות לו ילדים, ואילו רחל – עקרה. יעקב ממשיך להעדיף את רחל אך רחל העקרה מקנאה באחותה. לבסוף יולדת רחל במזל טוב את יוסף, וליעקב משפחה גדולה: ללאה נולדים שישה בנים ובת אחת: ראובן, שמעון, לוי, יהודה, יששכר וזבולון ודינה. שני בנים לבלהה (שפחת רחל) דן ונפתלי. שני בנים לזילפה (שפחת לאה) גד ואשר. לרחל נולד בן אחד: יוסף.

הפרשה מסתיימת עם בריחתו של יעקב מלבן, לארץ ישראל.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

החלום
אהבת יעקב ורחל
כח, רצון, או כח רצון
אכזבה
שמות
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

 

אני אוהב אותך לאה - אהוד מנור
מלאך מסולם יעקב - יורם טהר לב
כימים אחדים - מאת מאיר שלו
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
ביטויים ופתגמים - לא כתמול שלשום
טבע הדברים - דודאים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

אשכנזים: אפרים (מלכות ישראל) נהג בכפיות טובה כלפי ה' וה' יענישן על כך, מידה תחת מידה. הנבואה מתארת את חטאי אפרים, תוהה מדוע חטא ומתארת את עונשו הקשה. לאחר התוכחה, ישנה קריאה לישראל לשוב אל ה' ולדבוק בו.

ספרדים ותימנים: תחילת הנבואה אומרת כי מידת הרחמים של ה' תיגבר על מידת הדין והוא לא ישחית את אפרים-שבטי מלכות ישראל. אפרים ישוב אל ה'. המשך הנבואה בתוכחה למלכויות ישראל ויהודה על המרמה בה הם נוהגים בין אדם לחברו, תוך שהיא מתארת סיפורים מחיי יעקב, כמשל וכ"מעשה אבות סימן לבנים".

הקשר לפרשה

אשכנזים: תחילת הנבואה, מזכירה את סיפור בריחתו של יעקב מעשו ועבודתו למען נישואיו עם רחל: "וַיִּבְרַח יַעֲקֹב, שְׂדֵה אֲרָם; וַיַּעֲבֹד יִשְׂרָאֵל בְּאִשָּׁה, וּבְאִשָּׁה שָׁמָר"(יב,יג).

ספרדים ותימנים: הנבואה עושה שימוש בסיפורי יעקב כמשל תוכחה לבניו; אפרים (שבטי מלכות ישראל) ויהודה (מלכות יהודה): "בַּבֶּטֶן, עָקַב אֶת-אָחִיו; וּבְאוֹנוֹ, שָׂרָה אֶת-אֱלֹהִים. וַיָּשַׂר אֶל-מַלְאָךְ וַיֻּכָל, בָּכָה וַיִּתְחַנֶּן-לוֹ; בֵּית-אֵל יִמְצָאֶנּוּ, וְשָׁם יְדַבֵּר עִמָּנו" (יב,ד-ה). לתימנים: "וַיִּבְרַח יַעֲקֹב, שְׂדֵה אֲרָם; וַיַּעֲבֹד יִשְׂרָאֵל בְּאִשָּׁה, וּבְאִשָּׁה שָׁמָר"(יב,יג).

אחריות ומחויבות מתוך הפרשהבאחריותי: הגשמת חלומות

מכירים את תאור חלומו של יעקב "סולם יעקב"? (אם לא חזרו למעלה קראו את הפרשה או התקציר)

בעצם, מה התפקיד של חלומות בלילה? מה זה בכלל חלום? ויש סוג אחר של חלומות- חלום שאני רוצה להגשים בחיי!

מה החלום שלך? אתם יודעים שיש מחקר שהוכיח שככל שאנשים ידעו מה החלום שלהם בגיל צעיר ופרטו את החלום לפרטי פרטים בגיל מבוגר יותר ראו שהם אכן הגשימו את חלומם…

טוב-המשימה לכם: ליצור חלום…

תארו בדיוק איך הוא נראה בהתגשמותו…מתי אתם רוצים להגשימו? איך תראו ותהיה המציאות שלכם כשתגשימו את חלומכם? באיזה תחום הוא נוגע?

תחשבו מעבר למציאות אך גם תהיו מחוברים לקרקע למרות ש"אין דבר העומד בפני הרצון" אבל תחשבו על משהו שאתם מוכנים להשקיע כדי להגשימו.

למשל: אני חולם להגיע לירח…אחלה חלום אך מה אתה מוכן ורוצה לעשות כדי שזה יקרה?!

מחובתי: הכרת אבות ואמהות המשפחה

בפרשה שלכם מסופר על לידתם של בני יעקב, שמהם נוצר והתגלגל כל עם ישראל. כולנו, כחלק מהשושלת הארוכה של עם-ישראל, מחויבים לדעת מעט על המקורות מהם נוצרנו כעם. גם אתם תוכלו לקחת אחריות ולברר, כמה אחורה אתם יכולים להגיע בשושלת המשפחתית שלכם.

שאלו את אבא ואמא, שאלו את סבא וסבתא, בדקו איתם כמה הם זוכרים או יודעים לספר לכם על הוריהם, סביהם וסבותיהם, ואולי אף קחו את ההורים לבית התפוצות, שם תוכלו ללמוד עוד על משפחתכם לאורך הדורות.

תוכלו גם לחקור את השבטים השונים, מה שמותיהם, מה המאפיינים על כל שבט, אילו תכונות היו לכל אחד מהם, או מה היה הכשרון המיוחד להם.

האם אתם "דומים" לאיזשהו שבט? האם מצאתם תכונות משותפות לכם ולאחד מהשבטים? אולי אתם יודעים מאיזה שבט אתם…זה זמן להתחיל לחקור את השורשים, שמהווים חלק מעץ החיים שלכם…

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.