מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת וירא

הפרשה נמצאת בספר בראשית מפרק יח' עד פרק כב'.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וירא אליו אלוהים באלוני ממרא והוא יושב פתח האוהל כחום היום.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה'בתחילת הפרשה יושב אברהם בשיא החום בפתח אוהלו ולפתע מופיעים מולו שלושה מלאכים. אברהם מגייס את שרה לעזרתו, והם מארחים את האורחים בנדיבות. השלושה מספרים לזוג המבוגר שבקרוב יקרה הבלתי יאמן: שרה תלד בן! שרה, צוחקת – "וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר: אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה לִּי עֶדְנָה" (בראשית, פרק י"ח פסוק י"ב). ה' מודיע לה שהוא עוד ישוב ואז כבר תחזיק שרה תינוק קטן בזרועותיה.

המלאכים פונים לכיוון סדום בשליחות אלוהים: סדום היא עיר של חטא ורוע ואלוהים מחליט להשמיד אותה. אבל אברהם עומד מולו ומתווכח – כיצד יתכן להרוג צדיק עם רשע? "אוּלַי יֵשׁ חֲמִשִּׁים צַדִּיקִם בְּתוֹךְ הָעִיר?" (בראשית, פרק י"ח פסוק י"ב). וכך מתחיל משא ומתן בין אלוהים לאברהם על מספר הצדיקים שיכולים להציל את עירם הרעה. אבל אפילו עשרה צדיקים לא נמצאים בעיר ועוד מעט היא תמחק מעל פני האדמה.

המלאכים מגיעים לסדום. הם מתארחים בביתו של לוט, ואנשי סדום מנסים להוציא אותם משם ולהתעלל בהם. לוט מגונן על האורחים שלו, והמלאכים דואגים להציל אותו ואת בני ביתו. הם מזהירים את הבורחים – לא להביט לאחור! אש וגופרית יורדים מהשמים ואשת לוט לא מתאפקת. "וַתַּבֵּט אִשְׁתּוֹ מֵאַחֲרָיו; וַתְּהִי נְצִיב מֶלַח" (בראשית, פרק י"ט, פסוק כ"ו) .

אברהם ושרה נודדים ומגיעים לגרר. אברהם פוחד שאם יוודע שהוא בעלה של שרה יהרגו אותו כדי שמלך גרר, אבימלך, יזכה באשתו. המלך אכן לוקח אליו את שרה וה' מתערב, מופיע בפני מלך גרר בחלום ונוזף בו קשות. הוא מודיע למלך אבימלך, שרק אם אברהם יתפלל עבורו הוא יחיה. המלך מתנצל, משחרר את שרה, נותן לה ולאברהם מתנות. אברהם מתפלל ואבימלך ניצל.

והנה הימים עברו, ומגיע לאברהם ולשרה מזל טוב! נולד להם בן – "ויִּקְרָא אַבְרָהָם אֶת שֶׁם בְּנוֹ הַנּוֹלַד לוֹ, אֲשֶׁר יָלְדָה לּוֹ שָׂרָה – יִצְחָק" (בראשית, פרק כ"א פסוק ג') . לזכר צחוקה של שרה המתקשה להאמין. אחרי השמחה והמשתה מגיעים קינאה ותחרות: שרה מבקשת מאברהם לגרש את הגר, השפחה אשר ילדה את ישמעאל, וגם את בנה של הגר. הבקשה מכאיבה לאברהם, אבל אלוהים מורה לו: "כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה, שְׁמַע בְּקֹלָהּ" (בראשית, פרק כ"א פסוק י"ב) – אברהם מגרש את הגר ואת ישמעאל.
השניים מגיעים למדבר שם הם פוגשים במלאך האלוהים שמנחם את הגר, מבטיח לה שהבן יגדל ויתעצם והנה – ממש למולה מציב אלוהים באר מים כדי שהם יוכלו להתקיים. שם הופך הילד למומחה לקשת ומתחתן. הפרשה שלנו נודדת למקום דרומי שם כורתים אבימלך ואברהם ברית ומייסדים את באר שבע.

בסוף הפרשה מתרחש אחד מן הסיפורים המפורסמים במקרא. האל מנסה את אמונתו של אברהם ופוקד עליו לעשות את הדבר הנורא מכל, ללכת עם בנו אל הר המוריה: "קַח-נָא אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ, אֶת יִצְחָק, וְלֶךְ-לְךָ אֶל אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה; וְהַעֲלֵהוּ שָׁם לְעֹלָה עַל אַחַד הֶהָרִים, אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיך" (בראשית, פרק כ"ב פסוק ב). אברהם מציית ומתחיל להתכונן להקריב את בנו יחידו ואז, כשהסכין כבר מונפת מעל צווארו של יצחק עוצר אותו מלאך ה' ואומר לאברהם שלא יפגע בבנו! אברהם עמד בניסיון הקשה והוכיח את נאמנותו הגמורה לאלוקים. ה' מברך אותו שבזכות אמונתו ירבו צאצאיו כחול אשר על שפת הים.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

ערך הכנסת אורחים
הצחוק, יפה לבריאות?
ספקנות

נלחמים על הצדק
שמות, שמות
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

אברהם ושרה - איציק מאנגר
עקדת יצחק - נעמי שמר
סדום ועמורה - אריק איינשטיין
עקדת יצחק באמנות

 

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
הטיילת

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

הנבואה באה לעודד את ישראל שלא יתייאשו מתשישות כוחם, לחזקם וללמדם להאמין בכוחו של ה'. הנבואה אומרת שכל התהפוכות והמלחמות שנעשו בעולם בימים ההם – ימי נצחונותיו של כורש מלך פרס – כולם מכוונים מאת ה'. ה' הוא שהעיר את הכובש המנצח ממזרח (כורש) והוא מכוון את הגויים לחבור ביחד למלחמה. אולם אל ישראל לא לפחד, כי ה' איתם כי בחר בזרע אברהם אוהבו.

הקשר לפרשה

הסיפור השני בהפטרה, עם האשה השונמית, קשור לפרשה בחמישה דברים עיקריים: האחד, אירוח אלישע על ידי האשה, בדומה לאירוח המלאכים על ידי אברהם ושרה. השני, עקרות האשה. השלישי, הברכה-בשורה על הריון והולדת בן. הרביעי, עקידת יצחק והיותו על סף מוות בדומה למותו של הנער. החמישי, הצלת יצחק בדומה להחייאת הבן.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשהבאחריותי ומחובתי: הכנסת אורחים.

כפי שראיתם וקראתם אברהם אבינו בגיל 99 לאחר שעבר ברית מילה והחום בחוץ כבד מאוד…עומד על רגליו ומכניס את שלושת האורחים אליו הביתה. מפנק, מוציא, מושיב, משקה ומאכיל מכל הלב.
איך אתם בהכנסת אורחים?

מה חשוב כל כך במצווה הזאת לדעתכם?

חשבו על עצמכם מתארחים אצל משפחה וחברים וחישבו איך הרגשתם כשאתם האורחים?

משימה: מבצע חודש הכנסת אורחים – קחו חודש והזמינו אל ביתכם אורחים שאתם אוהבים וגם חברים שלא באים כל הזמן וכל יום…ותעשו את את הארוח כלבבכם…

לאחר אותו חודש אירוח בחנו את עצמכם:

איך הרגשתם? כמה אירחתם? איך היה האירוח שלכם? מה התגובות של המתארחים אצלכם?

מה הייתם משנים בצורת האירוח שלכם כדי לשפר את הכנסת האורחים?

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.