מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת וישלח

הפרשה נמצאת בספר בראשית מפרק לב, פסוק ד – פרק לו, פסוק מג.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיִּשְׁלַח יַעֲקֹב מַלְאָכִים לְפָנָיו, אֶל-עֵשָׂו אָחִיו, אַרְצָה שֵׂעִיר, שְׂדֵה אֱדוֹם.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

20 שנה לאחר שברח מאחיו עשו, חוזר יעקב לארץ כנען. כעת הוא כבר בעל משפחה גדולה: יש לו ארבע נשים, אחד עשר בנים ובת אחת. יש ליעקב גם רכוש רב, הכולל צאן ובקר. יעקב חושש מאוד מפני הפגישה עם עשו אחיו, אשר לפני 20 שנה, תכנן להורגו על שגזל ממנו את ברכת אביו יצחק.

יעקב רוצה להתפייס עם עשו ולכן הוא שולח אליו מלאכים-שליחים, אשר ילכו ויביאו לו מנחה-מתנה. המנחות האלו כוללות עדרים ענקיים של מאות כבשים, עזים, פרים וגמלים. בלילה לפני הפגישה עם עשו, נאבק יעקב עם איש אלמוני. יעקב גובר עליו ודורש ממנו ברכה. הברכה שהאיש נותן לו היא שינוי שמו של יעקב ל- ישראל. יעקב פוגש את עשו. הם מתחבקים, מתנשקים ובוכים. הם מתפייסים.

לאחר מכן, קונה יעקב חלקת שדה ליד העיר שכם וגר בה. אחד מבני העיר – שכם בן חמור, מתאהב בדינה ואונס אותה. הוא רוצה להתחתן איתה. בני יעקב מרמים את שכם ואומרים לו שאם הוא וכל בני עירו ימולו את ערלתם, הם יכרתו איתם ברית, ושכם יוכל להתחתן עם דינה. לאחר שהם נימולים, ועדיין כואבים מהמילה, באים שמעון ולוי והורגים את כל החיים בעיר. יעקב נוזף בהם.

אלוהים אומר ליעקב לעלות אל בית-אל. שם בונה יעקב מצבה ואלוהים חוזר על שינוי שמו לישראל. בדרך מבית אל, רחל יולדת את בנימין ומתה בלידה. גם יצחק – אביהם של יעקב ועשו – נפטר ונקבר על יד שניהם במערת המכפלה בחברון.

הפרשה מסתיימת בתיאור שושלת עשו.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

אחי זה הכי אחי
מי אני ומה שמי?
להיות ישראלי
תחבולות

 

הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

רחל - אביהו מדינה
יעקב ועשיו מתפייסים
'הַצִּילֵנִי נָא' - יונתן רזאל
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
הטיילת
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

הנבואה מדברת על מלחמה של ישראל באדום. ישראל ישיבו לאדום כגמולו, ינצחו אותו ויכבשו את ארצו.

הקשר לפרשה

יחסיהם המורכבים של יעקב, אבי ישראל ועשו, אבי אדום, המוזכרים בפסוקים שונים בנבואה:

"הֲלוֹא בַּיּוֹם הַהוּא, נְאֻם-ה', וְהַאֲבַדְתִּי חֲכָמִים מֵאֱדוֹם, וּתְבוּנָה מֵהַר עֵשָׂו וְחַתּוּ גִבּוֹרֶיךָ, תֵּימָן, לְמַעַן יִכָּרֶת-אִישׁ מֵהַר עֵשָׂו, מִקָּטֶל. מֵחֲמַס אָחִיךָ יַעֲקֹב, תְּכַסְּךָ בוּשָׁה; וְנִכְרַתָּ, לְעוֹלָם" (ח-י), "וְהָיָה בֵית-יַעֲקֹב אֵשׁ וּבֵית יוֹסֵף לֶהָבָה, וּבֵית עֵשָׂו לְקַשׁ, וְדָלְקוּ בָהֶם, וַאֲכָלוּם; וְלֹא-יִהְיֶה שָׂרִיד לְבֵית עֵשָׂו, כִּי ה' דִּבֵּר" (יח).
אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: לעשות סולחה עם אדם קרוב

לאחר 20 שנה שני האחים נפגשים! יעקב ועשיו…במפגש בינהם הם מתנשקים ומתחבקים למרות שיעקב מאוד חושש מפני המפגש עם עשיו ששונא לו. האם יש סכנה שגם לכם יקרה שלא תדברו עם אדם קרוב כ"כ הרבה זמן??

לפעמים רבים ושוכחים על מה רבים אך ממשיכים לא לדבר וכך מאבדים אדם קרוב (חברה, אח/ות, קרוב משפחה). אל תתנו לזה לקרות- חבל! הכעס והטינה לא נותנים כלום.

באחריותי להשלים עם _____________ איך אעשה זאת?

למה האדם שאיתו רבתי חשוב לי ולכן אעשה מאמץ להשלים איתו?

בהצלחה!

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.