מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת לך לך

הפרשה נמצאת בספר בראשית מפרק י"ב – פרק י"ז.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהבפרשה זו אנו פוגשים לראשונה את אברם, הוא אברהם אבינו, המאמין הגדול, ומייסד האומה העברית.

"וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ. וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל וַאֲבָרֶכְךָ, וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ וֶהְיֵה, בְּרָכָה".

התורה איננה מספרת לנו מיהו אברהם ומדוע ה' מתגלה דווקא אליו. הפרשה פותחת בציווי של ה' לאברהם: לקום ולהתחיל מחדש. לך למסע לארץ לא נודעת-ארץ כנען, והאמן באלוקים אחד. ה' מבטיח את ברכתו לאברהם ולצאצאיו.

אברהם מתאפיין בנדודים הרבים שלו בדרך אל ארץ ישראל ובתוכה. בזמן הרעב בארץ ישראל, נודדים אברהם ומשפחתו למצרים. שם מתרחשת "תקרית דיפלומטית" בין אברהם לפרעה, מלך מצרים, בגלל יופייה של שרה.

לא רק אברהם נודד בפרשה, גם לוט (בן אחיו של אברהם) נודד מהמשפחה, ופונה לכיוון סדום. ההחלטה על המעבר לסדום מתקבלת לאחר שרועי הצאן של אברהם רבים עם רועי הצאן של לוט. אברהם מפשר ביניהם ואומר:"אַל-נָא תְהִי מְרִיבָה בֵּינִי וּבֵינֶךָ, וּבֵין רֹעַי וּבֵין רֹעֶיךָ: כִּי אֲנָשִׁים אַחִים אֲנָחְנוּ. הֲלֹא כָל הָאָרֶץ לְפָנֶיךָ הִפָּרֶד נָא מֵעָלָי: אִם הַשְּׂמֹאל וְאֵימִנָה וְאִם הַיָּמִין וְאַשְׂמְאִילָה". (בראשית פרק י"ג פסוקים ח'-ט')

אברהם מאפשר ללוט לבחור את דרכו, והם נפרדים, כדי שלא תהיה מריבה ביניהם ובין הרועים שלהם. אם תבחר ללכת שמאלה, אומר אברהם ללוט, אלך אני ימינה. אם תבחר ללכת ימינה – אלך אני לשמאל. כך נפרד, אך נשאר חברים טובים.

בפרשה מסופר גם על מלחמה של ארבעת המלכים נגד חמישה מלכים אחרים. במהלך המלחמה נופל לוט בשבי, ואברהם יוצא לשחרר אותו. לאחר המלחמה, כורת אלוהים ברית עם אברהם – "ברית בין הבתרים", ומבטיח את ארץ ישראל לזרעו של אברהם, עם ישראל: "ויאמר הַבֶּט נָא הַשָּׁמַיְמָה וספור הַכּוֹכָבִים,אִם תּוּכַל לִסְפור אֹתָם; ויאמר לוֹ, כּה יִהְיֶה זַרְעֶךָ… לְזַרְעֲךָ, נָתַתִּי אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת, מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד-הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר-פְּרָת". (בראשית, פרק ט"ו, פסוקים א ו-ה)

בהמשך הפרשה- מסופר ששרי, היא שרה אמנו אשת אברהם, לא מצליחה ללדת. היא מציעה שהגר שפחתה תהיה עם אברהם ותלד לו בן במקומה. הגר אכן נכנסת להריון, ומזלזלת בשרה על שלא הצליחה להרות. שרה פונה אל אברהם האומר לה- זוהי שפחתך! זכותך להחליט איך להתייחס אליה. שרה מתנהגת אל הגר ביד קשה והגר בורחת מן הבית. מלאך ה' נגלה אליה, מנחה אותה לשוב לביתה ומבטיח לה שבנה – ישמעאל, יהיה גם הוא בעל צאצאים רבים. הגר חוזרת הביתה ויולדת את ישמעאל, בנו בכורו של אברהם.

בסוף הפרשה נגלה ה' אל אברהם ולצד ההבטחות נוספות על ריבוי צאצאיו וירושת ארץ ישראל, משנה ה' את שמותיהם של אברם ושרי לאברהם ושרה ומצווה על עריכת ברית המילה. אברהם מל את עצמו בגיל 99 (!) וגם את בנו ישמעאל.

הפרשה נחתמת בבשורה אותה מבשר ה' לאברהם: למרות גילם המופלג, עתיד להיוולד לו ולשרה בן: יצחק.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ
ריב בין אחים
ברית בין הבתרים
שינוי שם
פדיון שבויים
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

קום והתהלך בארץ - יורם טהרלב
אברהם ושרה - איציק מאנגר
הגר - שלום חנוך
כשתבוא- אהוד מנור
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
הטיילת
מושגים - בית אל
מדרשים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

הנבואה באה לעודד את ישראל שלא יתייאשו מתשישות כוחם, לחזקם וללמדם להאמין בכוחו של ה'. הנבואה אומרת שכל התהפוכות והמלחמות שנעשו בעולם בימים ההם – ימי נצחונותיו של כורש מלך פרס – כולם מכוונים מאת ה'. ה' הוא שהעיר את הכובש המנצח ממזרח (כורש) והוא מכוון את הגויים לחבור ביחד למלחמה. אולם על ישראל לא לפחד, כי ה' איתם כי בחר בזרע אברהם אוהבו.

הקשר לפרשה

פסוק ח' בנבואה, מזכיר את בחירת ה' באברהם וזרעו, כמסופר בפרשה: "וְאַתָּה יִשְׂרָאֵל עַבְדִּי, יַעֲקֹב אֲשֶׁר בְּחַרְתִּיךָ; זֶרַע אַבְרָהָם אֹהֲבִי. אֲשֶׁר הֶחֱזַקְתִּיךָ מִקְצוֹת הָאָרֶץ, וּמֵאֲצִילֶיהָ קְרָאתִיךָ; וָאֹמַר לְךָ עַבְדִּי-אַתָּה, בְּחַרְתִּיךָ וְלֹא מְאַסְתִּיךָ".

אחריות ומחויבות מתוך הפרשהבאחריותי: לצאת למסע של חיי… הזדמנות לשינוי

אברהם עזב הכל, משפחה, ארץ, פרנסה ויצא בעקבות האמונה והלב שלו לארץ לא נודעת… אתם עדיין צעירים לנטוש הכל וגם לא צריך אך בר/בת מצוה זו הזדמנות לעשות שינוי…
במה הייתם רוצים לעשות שינוי?
בחרו משימה אחת, משהו אחד שבו אתם רוצים להשתנות או להוסיף לחייכם…
לדוגמא: פיתוח כשרון שזנחתם, שפור תכונה שאתם פחות אוהבים בעצמכם…סליחה וחברות עם חבר/ה שרבתם איתם לפני שנים…ועוד ועוד
שינוי תמיד עושה טוב! בהצלחה!

באחריותי: לחקור את מסעה של המשפחה שלי מארץ מוצאה לארץ ישראל

אברהם מצוּוֶה: לך לך מארצך… אל המקום אשר אראך.

מה עזב אברהם מאחור? האם את משפחתו, את חבריו, את השפה שהכיר, את הנוף אשר אהב?

האם גם במשפחתכם יש מי שעזב ארץ, שפה, חברים, משפחה, נוף אהוב, ועלה לארץ?

במהלך השנה, אנו מזמינים אתכם לחקור את ה"לך לך" המשפחתי שלכם. מי עלה לארץ? מאין עלו? מה השאירו מאחור? האם אתם יכולים לחשוב על עצמכם כעוזבים הכל, ועוברים למקום זר לגמרי, ללא שפה, ללא חברים? האם תוכלו להבין טוב יותר את אלו ממשפחתכם שעשו זאת? שאלו אותם, בקשו מהם שיספרו על הקשיים, על הדרך אותה עשו כאן בארץ, עד שחשו שייכים יותר.

בדרשה שלכם, תוכלו לומר להם תודה, על שלימדו אתכם להתמודד עם קשיים.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.