מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת נֹח

הפרשה נמצאת בספר בראשית, פרק ו' פסוק ט' – פרק י"א.
הפרשה מתחילה במילים הבאות: אלה תולדות נֹח. נֹח איש צדיק תמים היה בדורותיו, את האלוקים התהלך נֹח.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותTab titleלוקחים אחריות
תקציר הפרשהעל תיבת נֹחַ בוודאי שמעתם, וגם על כך שבזכותה ניצלו נֹחַ ומשפחתו ובעלי החיים שלקחו איתם מן המבול שירד על הארץ וחיסל את הכל. אך מה הוביל למבול הזה? נתחיל מהתחלה.

העולם נברא ועברו כמה דורות מאז ימי אדם וחוה… האנושות מתרבה, והמעשים של בני-האדם ממש לא מוסריים! אנשים רעים זה לזה ומן הפסוק "ותשחת הארץ לפני האלוהים ותמלא הארץ חמס" אנו מבינים כמה קשה היה המצב.

אלוהים מחליט למחוק את מה שברא ולהתחיל מהתחלה. רגע לפני, הוא בוחר בנח, שהיה איש צדיק ותמים, ומצווה עליו לבנות תיבה ענקית אליה יכניס את כל החיות ( שניים מכל חיה טמאה, זכר ונקבה ו- 7 זוגות מהחיות הטהורות) וכך ינצלו החיות, ונח ומשפחתו יהיו ממשיכי המין האנושי.

נח ממלא אחר הוראותיו של אלוהים, ובונה תיבה, על פי ההוראות המדויקות והמידות שהכתיב לו ה'. מיד לאחר מכן, נכנסים נח, אשתו, שלושת בניו – שם, חם ויפת, ונשותיהם, נסגרים בתיבה יחד עם כל בעלי החיים.

אלוהים ממטיר מבול כבד על הארץ, המים הרבים מכסים את פני האדמה ואפילו את ההרים הגבוהים. התיבה שטה מאה וחמישים יום, עד שהמבול נפסק.

כאשר עוגנת התיבה על הר האררט, עורך  נֹחַ ניסיונות לבדוק האם ירדו המים, וניתן כבר לצאת מהתיבה ולדרוך על האדמה. "לִרְאוֹת הֲקַלּוּ הַמַּיִם" (בראשית, פרק ח' פסוק ח'). לשם כך הוא שולח את היונה ואת העורב. לאחר מספר ניסיונות והמתנה מתוחה, חוזרת היונה ובפיה עלה של זית. ליתר ביטחון היא נשלחת שוב. לאחר שבעה ימים של המתנה, ולאחר שהיונה לא חוזרת, מחליט נֹחַ להציץ ולראות מה קורה בחוץ. אלוהים מורה לו ולכל חבריו למסע לצאת מהתיבה.

כאשר הם יוצאים מהתיבה, בונה נח מזבח לאלוהים ומקריב לו קורבנות. אלוהים מחליט בליבו כי לא יהיה לעולם עוד מבול על פני האדמה. הטבע לעולם לא ישבות יותר, ועונות השנה יבואו כסדרן מבלי שמבול יפריע להן. כאות ברית לדבריו מעניק אלוהים לבני האדם את הקשת בענן.

לאחר מכן מתפצלת האנושות וגדלה – בניו של נֹחַ מולידים ילדים ופונים למקומות שונים.

סיפור נוסף בפרשת נח הוא סיפור מגדל בבל. האנושות גדלה ומתרחבת, ומתפזרת על פני מקומות שונים בעולם. האם דיברו שפות שונות? לא. "ויהי כל הארץ שפה אחת ודברים אחדים". באחד המקומות שנקרא בקעת שנער, התאחדו האנשים, והחליטו לבנות בחומר ולבנים עיר ומגדל. הם אמרו לעצמם:  "הבה נבנה לנו עיר ומגדל וראשו בשמים ונעשה לנו שם פן נפוץ על פני כל הארץ" (בראשית יא ד) זהו מגדל בבל!

אלוהים מחליט לסכל את תכניתם על ידי בילבול שפתם, כך שהם לא מבינים איש את רעהו. יש האומרים שמכאן נולדו השפות בעולם. בגלל בלבול השפות, נקרא המקום "בבל". אלוהים מחליט גם להפיץ את האנשים הללו לכל עבר, כדי שלא יישארו יחד.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

נֹחַ והמבול
החטא ועונשו
האחריות שלנו על בעלי החיים
מגדל בבל - הכל דיבורים
מגדל בבל - צמיחת השפות בעולם
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

נֹחַ – יורם טהר לב
היונה הלבנה כבר זקנה – יהונתן גפן
נֹחַ נֹחַ - אבנר שטראוס
שם חם ויפת - נעמי שמר
יונה עם עלה של זית – תלמה אליגון
ענה לי – אהוד בנאי
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
טבע הדברים
מדרשים
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

הנבואה מבטיחה לישראל ולירושלים, נחמה, תפארת, שלום. גבולות הארץ יתרחבו וישראל יישבו ערים שוממות. ירושלים תיבנה בפאר ואבנים יקרות וגם בצדק ובשלום. הברית בין ישראל לאלוהים תחודש ותתקיים לעד, כמו הברית שכרת אלוהים עם נֹחַ לאחר המבול.

הקשר לפרשה

פסוק ט' בנבואה, מזכיר את נֹחַ והמבול: "כִּי-מֵי נֹחַ, זֹאת לִי, אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי מֵעֲבֹר מֵי-נֹחַ עוֹד, עַל-הָאָרֶץ–כֵּן נִשְׁבַּעְתִּי מִקְּצֹף עָלַיִךְ, וּמִגְּעָר-בָּךְ". הברית בין אלוהים לישראל, תהיה חזקה כמו הברית בין אלוהים נלֹחַ.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי ומחובתי: דאגה לבעלי החיים

נוח בונה תיבה ומציל איתה את כל סוגי בעלי החיים שחיו בתקופתו. זוגות זוגות מכניס לתיבה וכך דואג להמשכיות המינים.

האם שמעת על התופעה בעולם: הכחדת חיות ומינים נדירים?

קיימים בעולם וגם בארצנו מינים רבים של חיות שעומדות להכחד מהעולם מסיבות שונות (צייד של אנשים, אסונות טבע, הדלדלות הגזע בדרך טבעית) החברה להגנת הטבע בארצנו עושה מאמצים רבים לשמר חיות אלה.

  1. אילו דרכים נתן לשמר ולשמור על מיני חיות שהולכים ונכחדים?
  2. באחריות שלי – בחרו סוג של חיה כזאת וחפשו עליה אינפורמציה באנטרנט וחשבו איך אתם יכולים לסייע בשמור ואי-הכחדת חייה זו מהעולם? לא תמיד צריך לגדל חייה בבית כדי לסייע , יש עוד דרכים למשל: לתלות ולפרסם מודעות בלוח ביה"ס להגברת מודעות של הסביבה, לדבר על החיה הזאת, לתרום לחברה להגנת הטבע, להתנדב בגן חיות…בחרו חיה אחת ומשימה אחת!!
  3. משימה נוספת: בניית מודל ענק של תיבת נוח והנחתו במסדרון בי"הס כדי לעורר שמירה על בע"ח והעולם…
Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.