מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת תולדות

הפרשה נמצאת בספר בראשית מפרק כה' פסוק יט' עד פרק כח' פסוק ט'.

הפרשה מתחילה במילים הבאות:

וְאֵלֶּה תּוֹלְדֹת יִצְחָק, בֶּן-אַבְרָהָם: אַבְרָהָם, הוֹלִיד אֶת-יִצְחָק. וַיְהִי יִצְחָק, בֶּן-אַרְבָּעִים שָׁנָה, בְּקַחְתּוֹ אֶת-רִבְקָה בַּת-בְּתוּאֵל הָאֲרַמִּי, מִפַּדַּן אֲרָם–אֲחוֹת לָבָן הָאֲרַמִּי, לוֹ לְאִשָּׁה.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשהבפרשה הקודמת נפרדנו מדור האבות הראשון (משרה ומאברהם) ובפרשה זו, המוקד עובר אל חיי בנם יחידם יצחק, ואשתו רבקה.

הפרשה פותחת בתפילות של יצחק ורבקה. יצחק פונה לה' כיוון שרבקה עקרה ואינה מצליחה ללדת ילדים. לאחר שה' מאזין לתפילתו ורבקה נכנסת להריון, פונה היא בתפילה לה' כיוון שההריון קשה לה. ה' עונה לרבקה שהריונה אכן קשה כיוון שתאומים בבטנה. עוד הוא מוסיף ואומר, כי תאומים אלו, הנאבקים כעת בבטנה, ימשיכו להיאבק גם לאחר לידתם. בסיפור היחסים המורכבים בין שני אחים אלו עוסקת שאר הפרשה.

יעקב ועשו מגלים כבר מגיל צעיר אופי שונה. עשו מתואר כ: "אִישׁ יֹדֵעַ צַיִד אִישׁ שָׂדֶה" ואלו יעקב כ: "אִישׁ תָּם יֹשֵׁב אֹהָלִים". הבדלים אלו באופי הילדים גוררים גם הבדל ביחס ההורים כלפיהם. יצחק אוהב יותר את תכונותיו ואופיו של עשו, ואילו רבקה אוהבת יותר את אופיו של יעקב.

חיכוך ראשון בין האחים מתרחש, כאשר עשו חוזר יום אחד מן השדה עייף "והוא עייף מאוד". בכניסתו לאוהל רואה עשו את אחיו מכין נזיד עדשים אדום. יעקב, משום מה, מסרב לכבד את אחיו סתם כך, והוא מבקש מעשו שיתן לו את הבכורה, ובתמורה יקבל נזיד עדשים. עשו הרעב מסכים ועסקת החליפין מתבצעת.

חיכוך שני, שישפיע רבות על חיי האחים, מתרחש כאשר יצחק הזקן חש שהוא מגיע אל אחרית ימיו. הוא פונה אל עשו ומבקש ממנו: הכן נא לי סעודה גדולה, שלאחריה תזכה לקבל את ברכתי בטרם אמות. רבקה שומעת את בקשת יצחק ואינה מוכנה לקבל את אשר שמעה. ברכת האב ראויה ( לדעתה ) להינתן ליעקב ולא לעשו. על כן היא רוקמת מזימה: יצחק הזקן כבר כמעט ואינו רואה, ולכן ניתן לשלוח אליו את יעקב והוא לא ישים לב שאין זה בנו הגדול. ואכן, כך נעשה, והברכה מוענקת ליעקב. כאשר עשו חוזר אל אביו, הוא מגלה, ולהפתעתו, שיעקב גנב את ברכתו. הוא כועס כעס גדול, ומחליט שלאחר מות אביו יהרוג את האח הקטן שלקח לו גם את הברכה וגם את הבכורה.

רבקה המבינה את כוונות בנה הגדול מחליטה לעשות מעשה ופונה אל יצחק בבקשה שיורה ליעקב ללכת ולמצוא אישה בארץ הולדתה, בחרן. יצחק שומע לרעיון אשתו, שולח את יעקב, וכך ניצלים חייו.

כיצד יסתדר בארץ הרחוקה? איזו אישה ימצא? ומתי יחזור? על כך בפרשה הבאה!

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת תולדות:

אלה תולדות
כיבוד הורים
ברכות
כעס
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

יעקב ועשיו - חיים נחמן ביאליק
קום ברח - בריחת יעקב
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
ניבים ופתגמים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

תחילת הנבואה בהשוואת יחס ה' אל עשו ויעקב. הנבואה מתארת את שנאתו של ה' לעשו וזרעו ואת החרבת ארצו. לעומת אהבת ה' ליעקב וזרעו. המשך הנבואה בדרישת ה' מישראל לכבדו ככבד בן את אביו. הנביא מבקר את הכהנים שאינם מכבדים כראוי את ה', מזלזלים בקרבנות, מחטיאים את העם ואינם עושים תפקידם כראוי.

הקשר לפרשה

תחילת הנבואה משווה בין זרעו של יעקב – עם ישראל לבין זרעו של עשו – אדום.

"אָהַבְתִּי אֶתְכֶם אָמַר ה', וַאֲמַרְתֶּם בַּמָּה אֲהַבְתָּנוּ; הֲלוֹא-אָח עֵשָׂו לְיַעֲקֹב נְאֻם-ה', וָאֹהַב אֶת-יַעֲקֹב. וְאֶת-עֵשָׂו, שָׂנֵאתִי; וָאָשִׂים אֶת-הָרָיו שְׁמָמָה, וְאֶת-נַחֲלָתוֹ לְתַנּוֹת מִדְבָּר".

אחריות ומחויבות מתוך הפרשהבאחריותי ומחובתי: יחסים בין אחים

יעקב ועשיו תאומים. הם מאוד מאוד שונים אחד מהשני ולא תמיד מסתדרים…מוכר לכם? בפרשה יש מריבה גדולה בינהם בה יעקב גונב מעשיו את הבכורה ומקבל ברכה חשובה מאבא יצחק… הדבר מרתיח את עשיו ויעקב בורח מביתו הרחק הרחק והם לא נפגשים 20 שנה.

חישבו על אדם קרוב (חבר, בן משפחה) שהיחסים בינכם לא הכי טובים או אפילו ממש ברוגז… חישבו עם עצמכם-  על מה רבנו בעצם? האם זה רע בעיני שאני לא מדבר איתו? האם הייתי רוצה לשנות את היחסים ביננו?

משימת סליחה – כשמתבגרים, לקיחת אחריות היא אחת המשימות שהיא גם זכות וגם חובה. לא משנה מי התחיל את המריבה העיקר שתשלימו…חישבו איך? מה תעשו כדי להשלים?
מה בתכלס'- איך תפתרו את המריבה….לא חייבים להיות חברים הכי טובים אך חבל להיות בכעס.

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.