מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת ואתחנן

הפרשה נמצאת בספר ספר דברים, פרק ג, פסוק כג – פרק ז, פסוק יא.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וָאֶתְחַנַּן אֶל-ה' בָּעֵת הַהִיא לֵאמֹר….

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשהבפרשת ואתחנן, ממשיך משה את נאום הפרידה שלו מעם ישראל. משה מספר כיצד התחנן בפני האל שייוותר לו על העונש שניתן לו לאחר שחטא בהכאת הסלע (בפרשת חוקת, ספר במדבר) שלא להיכנס לארץ ישראל. אך האל לא מוותר ולמשה נותר רק להשקיף על הארץ מבחוץ.

משה מזכיר לעם את מעמד הר סיני, בו התגלה האל לעם. היה זה מאורע ייחודי, בו זכה עם ישראל, שכן זה לא דבר רגיל שאלוהים מתגלה לעם שלם. משה מדגיש לפני העם שאמנם אלוהים התגלה אליהם, אך הם רק שמעו את קולו ולא ראו את דמותו. זאת כדי שלא יכינו פסל של האלוהים ובכך יחטאו בעבודה זרה. משה מזהיר אותם שגם בעתיד, בארץ, עליהם להיזהר שלא לעבוד עבודה זרה. כמובן שמשה מזכיר להם את עשרת הדברות שנחרטו על שני הלוחות במעמד הר סיני:

1. ה' הוא האל היחיד.
2. אסור להתפלל למשהו אחר או לעבוד אותו, כאילו היה אל.
3. אסור לומר את שמו המפורש של אלוהים, שלא לצורך.
4. יש לשמור את השבת ולא לעבוד בה.
5. יש לכבד את ההורים.
6. אסור לרצוח
7. אסור לנאוף – להיות עם איש/אשה שהוא בן זוג של מישהו אחר.
8. אסור לגנוב.
9. אסור להעיד עדות שקר.
10. אסור לנסות ולהשיג לעצמך דברים של מישהו אחר, כולל אשתו ורכושו.

משה קורא לעם: "שמע ישראל, ה' אלוהינו, ה' אחד". עליכם לאהוב את האל בכל לבבכם ולשמור את מצוותיו. כדי שיזכרו זאת תמיד, הוא מצווה אותם לכתוב זאת בסימנים על היד והראש (תפילין) וכן בכניסה לבתיהם (מזוזה).

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת בראשית:

החלום ושברו
אירוע של פעם בחיים
ונשמרתם מאד לנפשותיכם
עשרת הדיברות
עם סגולה
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

עיר מקלט – אהוד בנאי
עשרת הדברות – עמיר בניון

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

הרבה כסף כדי...
על קלפים
מי צועק?

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

נבואת נחמה לעם ישראל: ה' מצווה על העולם לנחם את ירושלים, ציווי לפנות דרך במדבר לה' ולעמו לשוב לירושלים. שבחים לה' אשר יעזור לעמו. התימנים מוסיפים פסוק מפרק אחר: "הָעֲנִיִּים וְהָאֶבְיוֹנִים מְבַקְשִׁים מַיִם, וָאַיִן–לְשׁוֹנָם, בַּצָּמָא נָשָׁתָּה; אֲנִי ה' אֶעֱנֵם, אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל לֹא אֶעֶזְבֵם". ה' הוא מגן העניים.

הקשר לפרשה

לאחר תענית ט' באב, מתחילה תקופה של שמחה ונחמה. לכן בשבע השבתות שלאחר ט' באב, נקראות הפטרות שאינן קשורות לפרשה, אלא לנחמה על החורבן. הפטרות אלו מכונות: 'שבע דנחמתא' (שבע של נחמה). כלומר, שבע הפטרות (לפרשות: ואתחנן; עקב; ראה; שופטים; כי תצא; כי תבוא; נצבים) המדברות על נחמה-על תקומה. הפטרות החורבן לקוחות מספרי ירמיהו וישעיהו והפטרות הנחמה לקוחות כולן מישעיהו בלבד.

"ונשמרתם מאד לנפשותיכם"אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

כאשר משה מצווה על בני ישראל "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", בפרק ד' פסוק טו', הוא מתכוון לכך שבני ישראל צריכים להישמר (להיזהר) מפני עבודת אלילים, שהיא אסורה. ההשלכות יהיו חמורות, כך מזהיר משה.

היום, כאשר אתם על סף גיל ההתבגרות, תוכלו גם אתם לקחת אחריות, ולהחליט מהו הדבר ממנו אתם רוצים להישמר מאד. האם זה להישמר מפני שימוש בלתי הולם ברשתות החברתיות? האם זה להישמר מפני הליכה אחרי החלטות של אחרים מבלי לחשוב?

החליטו על דבר אחד שמפניו אתם רוצים מאד להישמר, וקבעו לעצמכם כללים, איך לעשות זאת. האם אתם זקוקים לתמיכה של חברים בהחלטתכם? האם אתם רוצים לשתף הורים או מישהו אחר, שיכול לעזור לכם לממש את החלטתכם באופן אליו התכוונתם?

בהצלחה

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.