מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת וילך

הפרשה נמצאת בספר דברים פרק לא.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה, וַיְדַבֵּר אֶת-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֶל-כָּל-יִשְׂרָאֵל.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהבפרשת וילך, מתחיל משה את פרידתו מעם ישראל. הוא מספר להם שלא יחצה אתם את הירדן, ולא יגיע איתם לארץ ישראל. הוא מספר להם שיהושע הוא זה שבו בחר ה' להנהיג אותם בכניסה לארץ ישראל. משה מחזק את בני ישראל שלא יפחדו מהמלחמה בעמי הארץ, כיוון שה' יעזור להם.

משה מחזק את יהושע מחליפו,  וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לִיהוֹשֻׁעַ, וַיֹּאמֶר אֵלָיו לְעֵינֵי כָל-יִשְׂרָאֵל חֲזַק וֶאֱמָץ (לא ז) ובזאת, בעצם, מעודד את העם להאמין כי יהושע הוא האדם בו בחר ה' להיות המנהיג שיוביל את בני ישראל לכיבוש הארץ מידי היושבים בה.

משה כותב את התורה ונותן אותה לכהנים ולזקני העם שישמרו עליה. הוא גם מצווה עליהם שפעם בשבע שנים, בחג הסוכות, יקהילו את כל העם אל המקדש ויקריאו להם את דברי התורה.

ה' מספר למשה, כי בעתיד יפר עם ישראל את בריתו עם אלוהים ויבואו עליו צרות רבות. ה' מצווה את משה לכתוב זאת כעדות בצורת שירה וללמד אותה את העם כדי שיזכור זאת תמיד. השירה עצמה תופיע בפרשה הבאה – פרשת 'האזינו'.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת וילך:

פרידה
מנהיג מחליף
שירה

הרחבות על הפרשה לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

יהושע בן נון
פרידה ממשה

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם. מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

דמויות בפרשה
טוב לדעת - הפרשה הכי קצרה!
נהר הירדן
טיול בפרשה

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

אשכנזים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל. ביואל: קריאה לצום לאומי ודברי נחמה.

ספרדים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל. ביואל: קריאה לצום לאומי ודברי נחמה. במיכה: תפילה הקוראת למידת הסליחה של ה'.

תימנים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל.

הקשר לפרשה

בסוף הפרשה ישנה הקדמה לשירת האזינו, המזכירה את העתיד לקרות באחרית הימים – עזיבת העם את דרך ה'. וההפטרה קוראת לעם לשוב אל ה' לאחר שעזבו.

פרידהאחריות ומחויבות מתוך הפרשה

משה מתחיל את תהליך הפרידה מעם ישראל. הוא לא ייכנס איתם לארץ ישראל.

גם אתם מתחילים להיפרד מבית הספר בו למדתם בשנים האחרונות. פרידה איננה דבר קל. אנו מזמינים אתכם לקחת אחריות ולהיפרד כראוי מכל מי שליווה אתכם במהלך השנים בהם ביליתם ולמדתם בבית הספר היסודי. מי היה שם בשבילכם? מי לימד אתכם? מי דאג לאסוף את כל מה ששכחתם, ולשמור עבורכם בחדר מיוחד? מי ניקה את הכיתות אחרי שהלכתם הביתה? מי דאג לאפשר לכם להתקשר מהמשרד לאבא או לאמא שיבואו לקחת אתכם כשלא חשתם בטוב?

לכל אלו תוכלו להכין מכתב פרידה והוקרה, על כל מה שעשו בשבילכם.

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.