מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת כי תבוא

הפרשה נמצאת בספר דברים מפרק כו, פסוק א – פרק כט, פסוק ח.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וְהָיָה כִּי-תָבוֹא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהפרשת כי-תבוא פותחת בשתי מצוות, הנהוגות רק בארץ ישראל. מצוות אלו נקראות גם 'מצוות התלויות בארץ'. המצווה ראשונה היא הבאת הביכורים למקדש. הביכורים הם הפירות הראשונים (הבִּיכּוּרִים). כאשר אדם מביא את ביכוריו למקדש עליו לומר את 'מקרא ביכורים'.

מביא הביכורים קורא נוסח קבוע בו מתואר בקצרה סיפור עם ישראל: הירידה למצרים, השעבוד, ההצלה וההוצאה ממצרים על-ידי אלוהים והבאת עם ישראל לארץ. פרי הביכורים הוא סמל לתוצאה של כל אלה-ההשתרשות והצמיחה בארץ.

הטקס מסתיים בהנחת פרי הביכורים במקדש, כהודאה על כל הטוב. המצווה השניה, היא לתת בכל שנה שלישית מעשר (עשירית) מן היבול ללוי (בני שבט לוי), לגר, ליתום ולאלמנה.

הפרשה ממשיכה בתיאור שני טקסים, אותם יש לקיים מיד לאחר הכניסה לארץ. הראשון הוא כתיבת דברי התורה על אבנים גדולות ומסוידות, בהר עיבל, מעל העיר שכם. השני, הוא 'מעמד הברכה והקללה'. מעמד זה יתקיים על שני ההרים מעל לעיר שכם: גריזים ועיבל.

במעמד זה יוקראו חלק מהמצוות והעם יקבלו אותם בעניית אמן. לאחר מכן יוקראו הברכות והקללות. הברכות הן השכר על עשיית המצוות והקללות הן העונש על אי-עשייתן.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת 'כי תבוא':

הודיה על הטוב
השתרשות בארץ
נתינת צדקה
טקסים מיוחדים
רק ברכות
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

מקרא ביכורים - איך זה היה?
שירי ביכורים
עניין של לשון

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

טיול בפרשה
ארץ זבת חלב ודבש

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

נבואת נחמה לירושלים: גולי ישראל ישובו אל ירושלים, הגוים יבנו את ירושלים ויכבדו את ישראל, הבטחות ברכה וטובה לישראל ולירושלים.

הקשר לפרשה

לאחר תענית ט' באב, מתחילה תקופה של שמחה ונחמה. לכן בשבע השבתות שלאחר ט' באב, נקראות הפטרות שאינן קשורות לפרשה, אלא לנחמה על החורבן. הפטרות אלו מכונות: 'שבע דנחמתא' (שבע של נחמה). כלומר, שבע הפטרות (לפרשות: ואתחנן; עקב; ראה; שופטים; כי תצא; כי תבוא; נצבים) המדברות על נחמה-על תקומה. הפטרות החורבן לקוחות מספרי ירמיהו וישעיהו והפטרות הנחמה לקוחות כולן מישעיהו בלבד.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

הבטחות…

כאשר יעברו בני ישראל את הירדן, אומר משה בפרשה, על הלווייים לעמוד מול העם ולומר להם את כל הדברים אותם אסור בתכלית האיסור לעשות, ובני ישראל יענו ויגידו "אמן" על הדברים שאומרים הלוויים. אמירת האמן היא סוג של הבטחה, או לפחות אישור שהדברים נשמעו היטב.

האם ההבטחה לא לעבור לעולם על איסורים היא מעשית? כמה פעמים קרה לכם שעברתם על האיסורים של ההורים, המורים, האחים?

התבוננו בשבועיים שחלפו,ורשמו לעצמכם את כל הפעמים בהם הפרתם איסורים שאתם יודעים עליהם. כעת, החליטו מה ברצונכם לתקן, ומה צריך לעשות כדי לתקן את מה שהחלטתם לתקן.

אם הצלחתם לקחת אחריות על מקרה אחד לפחות בו הפרתם איסור, ותיקנתם, חשבו מה ההרגשה? האם התיקון היה לכם קל? קשה? אם היה קשה, מה היה הקושי? האם קיבלתם תגובות למה שעשיתם כדי לתקן?

בהצלחה

 

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.