מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת כי תצא

הפרשה נמצאת בספר דברים מפרק כא, פסוק י – פרק כה, פסוק יט.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: כִּי-תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל-אֹיְבֶיךָ, וּנְתָנוֹ ה' אֱלֹהֶיךָ בְּיָדֶךָ וְשָׁבִיתָ שִׁבְיו.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהפרשת כי-תצא, ממשיכה בפירוט החוקים והכללים הניתנים לעם ישראל לקראת כניסתו לארץ. בין החוקים הרבים המופיעים בפרשה, מופיעים החוקים הבאים:

  • כיצד יש לנהוג במקרה של אישה שנשבתה במלחמה; מה צריך לאפשר לה, ומה מותר לעשות לגביה. למשל, יש לאפשר לה להתאבל חודש על משפחתה שממנה נלקחה, או שנהרגה במלחמה, לפני שהופכים אותה לשפחה או מחתנים אותה.
  • חל איסור, על פי הכתוב, להפלות בין בנים של נשים. אם יש אישה אהובה, ואישה שנואה, אסור להעדיף את בנה של האישה האהובה על בנה של זו השנואה.
  • מצוות השבת אבידה;
  • מצוות שילוח הקן;זוהי מצווה מעניינת, וייחודית. אדם שרוצה לצוד ציפורים לשימושו, יכול, כאשר הוא מגיע לקן של ציפורים, לקחת את הגוזלים, או את הביצים, אך לא את הציפור האם. אותה הוא חייב לשחרר. אסור לו לצוד אותה.
  • אדם שבביתו יש גג שאפשר לשהות בו, חובה עליו להתקין מעקה בגג. אין לסכן את אלו השוהים בגג
  • מוזכר האיסור להסגיר עבד שברח מאדוניו;
  • האיסור לחרוש בשור ובחמור יחדיו; תארו לכם את הסבל שנגרם לבעלי חיים שבעליהם החליט לחסוך בזמן, ורתם את החמור ואת השור לאותה המחרשה.
  • הפרשה מזכירה את חובת קיום נדרים;
  • הפרשה מצווה על נתינת יחס הוגן לחלשים בחברה, ומצווה גם מחיית זכר עמלק.
  • אדם רעב, ההולך בדרך, ונכנס לכרם שאיננו שלו, יכול לאכול מהענבים עד לשובע, אך אסור לו לשים בכליו ולקחת מן הכרם.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת בראשית:

השבת אבידה
מעקה בגג
קיום נדרים
יחס לחלש
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

קן לציפור (ח.נ. ביאליק)
מי האיש החפץ חיים – מילים מן המקורות
מלחמות עליך ישראל

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

טוב לדעת
טבע הדברים - להבריח ציפור מהקן
צער בעלי חיים דוחה שבת
תורנות מטבח
לחם מיוחד - החלמית

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

נבואת נחמה לישראל: בני ישראל יירבו, ה' ישיב אליו את ישראל, שבועת ה' לישראל תעמוד לעד כשבועת ה' לנח.

הקשר לפרשה

לאחר תענית ט' באב, מתחילה תקופה של שמחה ונחמה. לכן בשבע השבתות שלאחר ט' באב, נקראות הפטרות שאינן קשורות לפרשה, אלא לנחמה על החורבן. הפטרות אלו מכונות: 'שבע דנחמתא' (שבע של נחמה). כלומר, שבע הפטרות (לפרשות: ואתחנן; עקב; ראה; שופטים; כי תצא; כי תבוא; נצבים) המדברות על נחמה-על תקומה. הפטרות החורבן לקוחות מספרי ירמיהו וישעיהו והפטרות הנחמה לקוחות כולן מישעיהו בלבד.

עזרה לחלשיםאחריות ומחויבות מתוך הפרשה

בפרשה מוזכרת המצווה לעזור לחלשים בחברה.

האם גם אתם עוזרים לחלשים בחברה שלכם? האם אתם מכירים מישהו שיש לו פחות אמצעים, או שאיננו מקובל בחברה, ומרגיש מנודה, או מחוץ לחברה? עכשיו,שאתם בגיל ההתבגרות, תוכלו לקחת אחריות, ולעזור.

קבעו לכם מטרה, למצוא מי זקוק לעזרתכם, ולעזור לו. בין אם זו עזרה בשיעורי הבית, בין אם בהתכוננות למבחן, ובין אם זה בהיקלטות בחברה.  בדקו שעזרתכם אכן נחוצה, והציעו אותה. תתפלאו כמה תרגישו שאתם קיבלתם כאשר נתתם. כמה טוב אתם מרגישים, וכמה קל לתת, כשיש מי שמוכן לקבל.

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.