מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת עקב

הפרשה נמצאת בספר ספר דברים, פרק ז, פסוק יב – פרק יא, פסוק כה.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה, וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם-וְשָׁמַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְךָ, אֶת-הַבְּרִית וְאֶת-הַחֶסֶד, אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ..

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהלאחר שבפרשה הקודמת (ואתחנן), הזכיר משה לעם ישראל חלק ממצוות אלוהים, הוא מתאר בפרשה זו את השכר אותו יזכו לקבל אם ישמרו את המצוות: תבואה טובה, בריאות וניצחון על אויביהם.

משה מעודד את עם ישראל שלא לפחד מהעמים בהם הם עתידים להלחם. אלוהים יעזור להם בדרך ניסית, כשם שעזר להם בכל שנות ההליכה במדבר. גם כאשר ייכנסו לארץ, עליהם לזכור, שאלוהים הוא זה שנותן להם את הכוח להתיישב בארץ ולהצליח בה.

משה מזהירם שלא יעזבו את האל ודרכו, שכן אז גם הוא יעזוב אותם. הוא נותן להם דוגמא, כיצד עזבו בעבר את האל בחטא עגל הזהב ומספר כיצד התחנן בעבורם לפני אלוהים שיסלח להם. הוא מזכיר להם כיצד קיבלו לוחות שניים, לאחר ששבר את לוחות הברית הראשונים.

משה מסביר לעם שתבואת הארץ תלויה ברצונו של האל להוריד גשם ולהשקות את הארץ. אם ישמרו ישראל את דרך אלוהים, יקבלו גשמים ואם לא, תהיה בצורת. כדי שיזכרו זאת תמיד, הוא מצווה אותם לכתוב זאת בסימנים על היד והראש (תפילין) וכן בכניסה לבתיהם (מזוזה).

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת בראשית:

אהבת הארץ
ברכה ותודה
צניעות
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

מהי המזוזה?
לוחות הברית – גוסטב דורה

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

פירות נהדרים
זיתים וזיתים
יטבתה
אנחנו חייבים גשם

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

נבואות נחמה על קיבוץ הגלויות ובנין ציון: ה' לא שכח ולא ישכח את ציון, ציון תמלא את בניה, מלכי הגוים יביאו את גולי ישראל אל ציון, ה' ילחם באויבי ישראל, ה' יגאל את ישראל, הנביא ממלא את שליחותו ואינו נרתע ממבקריו, השבים לציון יירשו את הארץ כאברהם אבינו.

הקשר לפרשה

לאחר תענית ט' באב, מתחילה תקופה של שמחה ונחמה. לכן בשבע השבתות שלאחר ט' באב, נקראות הפטרות שאינן קשורות לפרשה, אלא לנחמה על החורבן. הפטרות אלו מכונות: 'שבע דנחמתא' (שבע של נחמה).

כלומר, שבע הפטרות (לפרשות: ואתחנן; עקב; ראה; שופטים; כי תצא; כי תבוא; נצבים) המדברות על נחמה-על תקומה. הפטרות החורבן לקוחות מספרי ירמיהו וישעיהו והפטרות הנחמה לקוחות כולן מישעיהו בלבד.

זה לא מובן מאליו,אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

בפרשה מזהיר משה את בני ישראל מפני השאננות, מפני המצב בו נראה להם שהכל מגיע להם, ושטוב הארץ, הגשמים, השפע וכל מה שאלוהים מרעיף עליהם, מובן מאליו, ויגיע בכל מקרה, ללא קשר להתנהגותם או למעשיהם.

האם עליכם מרעיפים שפע, שלפעמים אתם מקבלים אותו כמובן מאליו? כמה פעמים שמעתם את המשפט: "עבדנו קשה מאד בשביל הכסף שאת/ה מבקש/ת". אולי זה מעצבן, אבל אם תחשבו על זה עוד רגע, תוכלו להחליט לקחת על זה אחריות.

בטוח שיש דברים שהייתם רוצים שיקנו לכם. "לכולם יש כבר" או "אני ממש חייב/ת את זה" יהיו המילים שבהם אולי תשתמשו. לקחת אחריות פירושו לבדוק כמה דברים.

א. האם אתם באמת "חייבים" את זה?

ב. אם לא, האם אתם מוכנים לוותר על הרצון שיהיה לכם את הדבר הזה?

ג. אם אתם לא רוצים לוותר, למה חשוב לכם שיהיה לכם את זה?

ד. מה אתם יכולים לעשות כדי לעזור להשיג את מה שאתם רוצים? האם על ידי עבודה כמו בייביסיטר, האם על ידי שמירה על אחים קטנים, כך שההורים יוכלו לעבוד עוד כמה שעות, כדי להשיג את הכסף הדרוש, האם על ידי חיסכון של דמי הכיס שלכם, אם אתם מקבלים דמי כיס, או שפשוט תיקחו אחריות ותמצאו דרך אחרת לעזור.

בהצלחה

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.