מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת שופטים

הפרשה נמצאת בספר דברים, פרק טז, פסוק יח – פרק כא, פסוק ט.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים, תִּתֶּן-לְךָ בְּכָל-שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ, וְשָׁפְטוּ אֶת-הָעָם מִשְׁפַּט-צֶדֶק.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

בפרשת שופטים אנו מוצאים חוקים נוספים אותם מקבלים בני ישראל ממשה, אשר ידריכו את חייהם בארץ. בין החוקים הרבים בפרשה מופיעים,תקציר הפרשה למשל,  החוק להקמת מערכת משפט מסודרת והכללים למערכת כזו, כמו החובה לערוך משפט צדק ואיסור על לקיחת שוחד.

עוד מוזכרים הכללים החלים על מלך מישראל, כמו האיסור להרבות לו רכוש. בפרשה כתוב, שכאשר בני ישראל יגיעו אל הארץ, וירצו להמליך על עצמם מלך, על המלך להיות מתוכם, ולא מישהו זר. כמו כן, עליו להיות אדם צנוע, ש"לא ירבה סוסים". כלומר, שלא יהיה לו רכוש רב, שיסנוור את עיניו.

הפרשה דנה גם במעמדו ובתפקידו של הנביא;  רק אלוהים יקבע מי הוא נביא, וישים בפיו דברים. אדם אשר לא בחר בו ה' ולא שם דברים בפיו, ובכל זאת מחליט לדבר בשם ה', הוא חוטא, ואין להקשיב לו.

בפרשה יש הוראה להקים ערי מקלט לאדם שהרג אדם אחר בלי כוונה. כמו כן, מוזכרים כללים החלים בעת יציאה למלחמה, כמו האפשרות שיש לאנשים מסוימים לחזור לביתם ולא להלחם. למשל מי שבנה בית, וטרם הספיק לחנוך אותו. מי שנטע כרם, וטרם הספיק לבצור ממנו את ראשית הפרי. אנשים אלו משוחררים ממלחמות.

בהמשך הפרשה ישנה הנחייה מפורשת להציע לעיר שלום לפני שתוקפים אותה, והוראה שלא לכרות עץ מאכל על מנת להשתמש בו לחומת מצור על העיר.

בפרשה מובא גם טקס מיוחד, אותו מקיימים במקרה בו מוצאים אדם שנהרג אך לא ידוע על-ידי מי.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת בראשית:

לרדוף צדק
מלך צנוע
יש גבול
לעשות למען השלום
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

עיר מקלט

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

טיול בפרשה
טוב לדעת
לגדול באוגנדה?
נופל על לשון
נקודה למחשבה

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

נבואת נחמה לישראל: ה' הוא השומר על עם ישראל, ה' יסיר את הרעה מישראל ויתנה על אויביהם, ירושלים וישראל ישתחררו מיד אויביהם, ה' ישוב אל ציון, ה' הולך לפני ואחרי ישראל.

הקשר לפרשה

לאחר תענית ט' באב, מתחילה תקופה של שמחה ונחמה. לכן בשבע השבתות שלאחר ט' באב, נקראות הפטרות שאינן קשורות לפרשה, אלא לנחמה על החורבן. הפטרות אלו מכונות: 'שבע דנחמתא' (שבע של נחמה). כלומר, שבע הפטרות (לפרשות: ואתחנן; עקב; ראה; שופטים; כי תצא; כי תבוא; נצבים) המדברות על נחמה-על תקומה. הפטרות החורבן לקוחות מספרי ירמיהו וישעיהו והפטרות הנחמה לקוחות כולן מישעיהו בלבד.

שלום עליכם
אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

בפרשה מוזכרת המצווה להציע שלום לעיר, לפני שיוצאים נגדה למלחמה.

בדקו, כיצד אתם יכולים לקחת אחריות על הבאת שלום בכיתתכם, בשכונה, או אפילו במשפחה, ביניכם לבין אחיכם או אחיותיכם. רגע לפני שפורץ ריב, לפני שצועקים וכועסים, האם אפשר להציע שלום?

עתה, כאשר אתם בגיל ההתבגרות, קחו אחריות ובדקו, היכן תוכלו להשכין שלום. הציעו דרכים שונות להבאת שלום בין אדם לחברו. נסחו לעצמכם, כיצד תוכלו לעשות זאת בדרך הטובה ביותר. ואז, ברגע הנכון, הציעו שלום במקום מלחמה כאשר אתם עומדים לפני מריבה עם אח, עם אחות, עם חבר, עם חברה, או כאשר אתם רואים שניים מחבריכם הקרובים מסתכסכים ביניהם.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.