מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת אחרי מות

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק טז עד פרק יח.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה אַחֲרֵי מוֹת שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן בְּקָרְבָתָם לִפְנֵי-יְהוָה וַיָּמֻתוּ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשהמשמה של הפרשה "אחרי מות", אנו מבינים שהפרשה מתרחשת אחרי אירוע שקרה …מי מת? מתי מתו? בפרשת שמיני, לפני שלוש פרשות, מתו שני כוהנים חשובים – הבנים של אהרון הכהן אחיו של משה. פרשה זו פותחת בהסבר ואזהרה על הטעות של בני אהרון ומה אסור לעשות כדי שלא יקרה שוב. האזהרה היא : "אל יבוא בכל עת אל הקודש".

האל אוסר על כניסת הכוהנים והקרבת קורבן לפי הרגש והרצון האישי ומצווה שהקרבת הקורבנות תיעשה רק על פי הכללים של התורה. דמיינו למשל ששומר הראש של ראש הממשלה ייכנס לביתו מתי שמתחשק לו וללא רשותו של ראש הממשלה, כאילו שכח מי הבעל בית פה… בניו של אהרון הקריבו קורבן כשהתחשק להם וה' מדגיש שהדבר אסור.

כהן גדול ביום הכיפוריםמיד לאחר האזהרה התורה מדברת על המועד הכי חשוב שלנו כעם ומסביר את תפקיד הכוהנים בזמן זה. על איזה יום מדובר? יום הכיפורים. כיום, מוּכָּר לנו יום הכיפורים כיום של תפילה בבית הכנסת. אבל זהו רק תחליף לעבודת הכוהן הגדול ביום הכיפורים בבית- המקדש והמשכן שהיו בתקופת התורה.

הפרשה מתארת את הטקס של יום הכיפורים שבו נכנס הכוהן הגדול למקום הקדוש ביותר במקדש – קודש הקודשים. שם הוא מכפר על חטאֵי ישראל, חטאֵי בני ביתו וחטאיו שלו. הוא היה מעביר את החטאים באופן סמלי אל השָׂעִיר לעזאזל, ושולח אותו למִדְבָּר.

בהמשך הפרשה מוזכרים חוקים שעוסקים בתחומים שונים – דיני שחיטת בעלי חיים, איסור גילוי עֲרָיוֹת ומעשֵׂי תועבה אחרים. קובץ חוקים זה מכונה "ספר הקדוּשה".

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

חוקים ומשפטים
חוקים בבית ובבית הספר
יום הכיפורים
אין זמן לבקש סליחה
שעיר לעזאזל
מלחמת יום הכפורים
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

סליחות - יהודית רביץ
הפיוט ונתנה תוקף
שילוח השעיר לעזאזל

 

פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

שילוח שעיר לעזאזל
מלחמת יום הכפורים
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

הנבואה מוכיחה את ישראל על חטאיהם ומודיעה על עונשם. בין שאר החטאים מזכירה הנבואה את חטאי גילוי העריות (יחסי מין אסורים), בהם חוטאים ישראל.

הקשר לפרשה

הפרשה אוסרת על ישראל גילוי עריות – יחסי מין אסורים (למשל בין אחים) וההפטרה מוכיחה את ישראל על שחטאו בחטאים אלה.

 

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

יום הכיפורים הוא יום שבו נוהגים לבקש סליחה, וגם לסלוח לאלו שציערו אותנו ופגעו בנו.

נסו לחשוב, האם יש מישהו שפגעתם בו במהלך השנה? מה זה אומר, בשבילכם, לבקש סליחה ממנו או ממנה? האם אתם מוכנים ויכולים לעשות זאת?

נסו לחשוב על מעשה עלו אתם מתחרטים. משהו שאתם יודעים שלא הייתם צריכים לעשות, ועשיתם בכל זאת. כיצד תוכלו לכפר על כך? האם יש משהו שאתם יכולים לעשות כדי לתקן?

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.