מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת אמור

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק כא עד פרק כד.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיֹּאמֶר ה' אֶל-מֹשֶׁה אֱמֹר אֶל-הַכֹּהֲנִים בְּנֵי אַהֲרֹן וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם לְנֶפֶשׁ לֹא-יִטַּמָּא בְּעַמָּיו.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשההפרשה עוסקת רבות במושגים טומאה וטהרה. מושגים אלה קשים לנו היום להבנה אך בעבר היו משמעותיים מאד בחיי היומיום של עם ישראל. הפרשה שלנו מספרת על הכוהנים שבמסגרת תפקידם כמשרתים בקודש נדרשו להקפיד הקפדה גדולה יותר מכולם על דיני הטהרה ועל הכהן הגדול שבגלל תפקידו החשוב נדרש להקפדה מיוחדת בחוקים אלה.

בהמשך הפרשה נזכרים המועדים הקדושים לישראל, ומפורטות המצוות השייכות לכל חג: שבת, פסח, הנפת העומר וספירת העומר, ראש השנה ויום הכיפורים ולבסוף חג הסוכות. גם נר התמיד ולחם הפָּנים, המונחים במקדש לפני ה' דרך קבע, נזכרים בפרשה.

הפרשה מסתיימת בסיפור על שני אנשים שבמהלך מריבה ביניהם הזכיר אחד מהם את שם ה' כשקילל. הוא הובא לפני משה לדין, ועל פי הוראת ה' הוציאו את האיש המקלל מחוץ למחנה, ורגמו אותו באבנים.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

על זכויות וחובות
שבת שבתון
עין תחת עין
חגי ישראל
חג הסוכות
נר תמיד
סיומות והתחלות
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שלומית בונה סוכה - נעמי שמר
שרשרת שירי פסח

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מושגים - הדלקת נרות
מושג - זמן כניסת השבת
מושג - עַיִן תַּחַת עַיִן
מדרשים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

יחזקאל הנביא מפרט את דיני הכהנים במקדש העתיד להבנות: בגדי הכהונה; איסור גילוח ראשיהם; איסור שתיית יין; חוקי נישואיהם; תפקידיהם; חוקי טומאה וטהרה ומתנותיהם.

הקשר לפרשה

הקשר לפרשה הוא העיסוק המשותף בחוקי הכהנים (על אף שבהפטרה פרטי החוקים שונים מבפרשה).

 

בפרשה מוזכרים החגים, והציוויים השונים הקשורים אליהם. לבנות סוכה בסוכות, לא לאכול חמץ במשך שבעת ימי הפסח, להניף את העומר בשבועות, ועוד. מאחריות ומחויבות מתוך הפרשההם חגי ישראל עבורכם?

איזו אחריות הייתם רוצים לקחת על עצמכם, לגבי אחד החגים. האם הייתם רוצים לחשוב, יחד עם הוריכם, איך לציין את החג באופן מיוחד, המתאים לאורח החיים של משפחתכם?

בחרו אחד מהחגים, ועצבו מנהג משפחתי, אותו אתם רוצים לקיים בחג.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.