מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת בהר

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק כה עד פרק כו פסוק ב.

הפרשה מתחילה במילים הבאות:
וַיְדַבֵּר ה' אֶל-מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי לֵאמֹר. דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לה'
.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשההפרשה נקראת "בהר", ובחלק מהחומשים היא נקראת "בהר סיני". מכאן שהדברים הנאמרים בפרשתנו נאמרים על הר סיני שבמדבר סיני. זכרו: בני-ישראל עדין במסע במדבר בדרך לכניסתם לארץ- ישראל.

בפרשה מוזכרות מצוות חשובות ביותר השומרות על הסדר החברתי והדאגה לחלשים כמו העני והעבד. לצד אלה מופיעה דאגה למישהי נוספת, חשובה: האדמה. כן, גם לה התורה דואגת ודורשת שניתן לה שנות מנוחה…

מצוות השמיטה – הפרשה נפתחת במצווה לאומית וחברתית – מצוות השמיטה. פעם בשבע שנים על כל עובדי האדמה, החקלאים היהודים, להפסיק את עבודתם בקרקע ולנוח! הם מצווים להפקיר את שדותיהם ומטעיהם!

מדוע? ישנן כמה סיבות למצווה זו. ראשית, באמצעות שמיטת (עזיבת) האדמה, גם אדמת ארץ הקודש זוכה למנוחה כל שנה שביעית (כמו מנוחת השבת). שנית , שמיטת האדמה מזכירה לנו מי ברא את האדמה ולמי היא שייכת. מתוך ידיעה והכרה שהאדמה שייכת לה' האדם מבין שלא הכול בעולם זה בשליטתו ושלא הוא הבעלים של האדמה.

סיבה שלישית החשובה מכולם- כשהכול מופקר כולם יכולים ליהנות מהפירות ובמיוחד העניים והחלשים. זוהי מצוות שְמִיטַת קרקעות. התורה מדגישה כי אם מצוות השמיטה תישמר, יהיה שלום, יהיו גשמים ושפע גדול בארץ לאנשים ולאדמה…

מצוות היובל – פעם בחמישים שנה (כלומר, לאחר שבע פעמים של שנת שמיטה – שבע כפול שבע) מגיעה שנת היוֹבֵל. שנה זו מקודשת לה', וגם בה שומטים את הקרקעות (מפסיקים את העבודה), משחררים את כל העבדים, ומחזירים אחוזות קרקע לידיהם של בעליהן הראשונים- כל העולם מתאפס ומתחילים מהתחלה.

* איסור הונאה – יש מצבים שבהם אדם יורד מנכסיו ונזקק לעזרה. הפרשה מראה לנו מהם היחסים הכלכליים-חברתיים בין אדם לאדם. מי שנותן הלוואה אסור לו לגבות ריבית עליה. וגם בשנות השמיטה והיובל הנכסים חוזרים לבעלים והחובות מתבטלים.

* עבד עברי ועבד כנעני – חוקים וכללים ביחס לעבד. זכויותיו והחובות של האדון כלפיו.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

שנת שמיטה
חיבור לקרקע
עבד עברי
עבדות מודרנית
דאגה למשפחה בכל מצב
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

עבדים - ברי סחרוף
של מי האדמה - ארקדי דוכין
מיליונים -אתי אנקרי

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מושג השמיטה
מדרשים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

אשכנזים וספרדים: ירמיהו הנביא קונה את שדה בן דודו וגואל את נחלתו. קניית השדה ושמירת עדות הקניין משמשת את ירמיהו לדבר נבואתו: אמנם העיר והארץ יחרבו, אך תהיה גם גאולה לעם ולארץ.

תימנים: ירמיהו מנבא שהגוים יכפרו בעבודה הזרה וישובו אל ה' אולם יהודה דבקים בעבודה זרה. לכן הם יענשו ויישמטו מאדמתם כיוון שלא שמרו את מצוות השמיטה. הם יגלו מארצם אל ארץ זרה ויעבדו את אויביהם כיוון שלא עבדו את ה'. ההפטרה ממשיכה בקללה לאשר לא בוטח בה ובברכה לאשר בוטח בו.

הקשר לפרשה

אשכנזים וספרדים: העיסוק המשותף בקניין וגאולת קרקע.

תימנים: הקשר לפרשה הוא האיזכור בהפטרה את מצוות השמיטה המופיעה בפרשה ואת עונש הגלות על אי קיום מצוותה.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

בפרשה מוזכרת מצוות השמיטה, והדאגה לעניים ולחלשים בחברה.

האם בסביבתכם יש אנשים שזקוקים לעזרה? תוכלו לקחת אחריות ולארגן עזרה ותמיכה לאנשים שזקוקים לכך. גייסו גם את חבריכם, ומצאו דרך לעזור לאדם או למשפחה שזקוקה לעזרה זו. התייעצו עם הוריכם, כיצד לעשות זאת בצורה נכונה, שתכבד אתכם ואת מקבל או מקבלי העזרה.

 

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.