מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת בחוקותי

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק כו פסוק ג – פרק כז.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: אִם-בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת-מִצְו‍ֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהזכיתם בפרשה האחרונה של ספר ויקרא!
הפרשה פותחת בתנאים של ה' אל בני- ישראל: ה' מבטיח לעַם ישראל הרבה ברכות: שלום, ניצחון על האויבים, השגחה אלוהית, הצלחה כלכלית. אך כל זה בתנאי אחד- "אם בחוקותי תלכו"- אם יקיימו בני ישראל את החוקים אותם מצווה עליהם ה'.

אם לא, מזהיר ה', ינחתו על בני ישראל צרות צרורות. מעשיהם הרעים יובילו לתוצאות גרועות כמו: מחלות, בַּצוֹרֶת, תבוסה במלחמה, חיות רעות, חורבן וגירוש מן הארץ.

זה די מייאש. איך אפשר לשמור כל הזמן את כל החוקים? האם יש בכלל אפשרות כזו? אחרי קריאת העונשים הצפויים לבני ישראל, נוצרת תחושה שהכל אבוד. אם הכעסנו את ה', אין לנו סיכוי להימלט מן העונשים הכבדים שיבואו! אבל בפרשה מובטח לנו שלמרות המעשים הקשים והחטאים יש דרך להפסיק את הקללות- מהי?

אם ישובו בני ישראל מדרכם הרעה, יחזרו בהם, יתחרטו וישמרו על חוקי התורה, מבטיח לו ה' לזכור את הברית שכרת אתם, ולסלוח להם. "וזכרתי להם ברית ראשונים אשר הוצאתי אותם מארץ מצרים לעיני הגויים להיות להם לאלוהים אני ה"'.

בחלק השני של הפרשה מפורטים דיני נדרים ותרומות למקדש: אדם יכול להקדיש סכום כסף, בהמה, או שטח קרקע מאדמתו למקדש. בפרשת "בחוקותי" מפורט כיצד מחשבים את התרומה למקדש במקרה שאדם רוצה להקדיש משהו לאל.
במקרים רבים אנשים רוצים לתרום כסף, או בעל חיים לבית המקדש. אבל גם לתרומות יש כללים. צריך לעשות זאת בדרך הנכונה. הפרשה מסבירה איך צריך לעשות זאת.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

למה? ככה!
יש גבול!
וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד
שלא על מנת לקבל פרס
מה מצופה מאיתנו לעשות כדי שיהיה טוב?
קוממיות

הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שיר השירים - הבאנו שלום עליכם

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

ועכשיו לתחזית
"לבריאות!" או "שתהיו לי בריאים!"
עושים חשבון - פינת המתמטיקה
מדרשים

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

אשכנזים וספרדים: ירמיהו מנבא שהגוים יכפרו בעבודה הזרה וישובו אל ה' אולם יהודה דבקים בעבודה זרה. לכן הם יענשו ויישמטו מאדמתם כיוון שלא שמרו את מצוות השמיטה. הם יגלו מארצם אל ארץ זרה ויעבדו את אויביהם כיוון שלא עבדו את ה'. ההפטרה ממשיכה בקללה לאשר לא בוטח בה ובברכה לאשר בוטח בו.

תימנים: הנבואה ממשילה את מנהיגי ישראל לרועים ואת העם לצאן. הרועים לא ביצעו את תפקידם כראוי ומעלו בתפקידם. לכן יציל ה' את הצאן מהרועים. הוא יבדוק את הצאן וישפוט בין שה לשה (בין איש לאיש). ה' יקים לצאן (לעם) רועה אחד (מלך מבית דוד) שיהיה עבדו של ה' ושליחו.

הקשר לפרשה

אשכנזים וספרדים: הקשר לפרשה הוא האיזכור בהפטרה את מצוות השמיטה המופיעה בפרשה ואת עונש הגלות על אי קיום מצוותה.

תימנים: ההפטרה מעדנת את הקללות שבפרשה. בעוד שהקללות מדברות בין השאר על הפצת עם ישראל בין העמים, מדברת הפרשה על קיבוצם והבאתם אל הארץ.

תרמתי כבר בבית

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

 

בחלקה השני של הפרשה מוזכרים חוקים רבים העוסקים בדרך הנכונה לתרום תרומה לבית המקדש.

האם גם לכם יש תרומה שאתם תורמים בבית? אולי בכיתה, או בין החברים? מהי תרומתכם המיוחדת?

בדרשה שלכם תוכלו לספר על תרומתכם לבית או לחברה.

תוכלו לספר מה ואיך הייתם רוצים לתרום למען אחרים. בין אם זה בפעילות שתעשו, ובין אם זה בעזרה בבית או לחברים.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.