מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת מצורע

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק יד עד פרק טו.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וידבר ה' אל משה לאמור: זאת תהיה תורת המצורע ביום טהרתו והובא אל הכהן..

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשהפרשתך היא המשך של פרשת תזריע משבוע שעבר לכן מומלץ לעיין בפרשת תזריע ואז לגשת לפרשת מצורע.

הפרשה דנה במחלת הצרעת המופיעה כעונש לאדם שחטא. כשהמחלה פורצת, כל גופו או ביתו או בגדיו נגועים בצרעת (פצעים רבים ומזעזעים). הכהן, שהוא כמו הרופא בתקופת המדבר, מטפל באדם שנגע הצרעת בא עליו. הוא אחראי להכריז שחלה וטמא אך גם אחראי לטהר אותו ממחלתו. הפרשה הינה למעשה ספר הוראות לכהן המסביר לו כיצד לאבחן שמדובר בצרעת ואיך לרפא אותה.

כאשר מבריא המצורע ממחלתו עליו לעבור טקס טַהֲרָה. הטקס כולל הבאת קרבן, כיבוס הבגדים, המתנה של שבוע והבאת קורבן נוסף ביום השמיני.

לפעמים, אפילו הבית נגוע בצרעת! כן, הבית יכול להיות נגוע בצרעת הבית. כאשר נראות פטריות עובש על קירות בית -צריך הכוהן לבדוק האם מדובר בצרעת הבית. אם אכן כך הדבר – מוציאים את החלק הנגוע, ובונים במקומו קיר חדש. במקרים מסוימים הורסים את הבית כולו.

בהמשך הפרשה נידונים סוגי טומאה נוספים.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

יחס לחלש ולמנודה
מוציא שם רע -למה זה רע?
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

משהו טהור - אסף גובר
אם יש את נפשך לדעת- ח.נ ביאליק
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקווה טהרה
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

ארבעת המצורעים בשער העיר שומרון. איור מספר תנ"ך 1372

ארבעת המצורעים בשער העיר שומרון.
איור מספר תנ"ך 1372

סיפור ההפטרה, מספר את סיפורם של ארבעה מצורעים, אשר ישבו מחוץ לשומרון (בירת ממלכת ישראל), בשל בידודם מהחברה, בזמן מצור ארם על שומרון. הארבעה מחליטים שלא לשבת ולחכות למותם אלא ללכת אל מחנה ארם ולבחון אם יצליחו לחיות שם.

הם מוצאים את מחנה ארם ריק מאדם, כיוון שנמלטו משמיעת קול מחנה גדול שה' השמיעם. המחנה מלא ברכוש שהותירו ארם במנוסתם. הארבעה מגלים ערבות הדדית (למרות שעליהם לשמור על בדידותם), ומודיעים למלך ולעם על דבר מנוסת ארם ותשועת ה'.

הקשר לפרשה

הקשר לפרשה הוא העיסוק המשותף בנגע הצרעת.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

אחד הנושאים הבולטים בפרשה היא העיסוק במחלת הצרעת, והבדיקה של הכהן, האם הנגע, הפצע, שיש בעור, הוא אכן צרעת. אם כן, האדם החולה מוצא אל מחוץ למחנה, כדי שלא ידביק את שכניו, משפחתו ואת הקרובים לו.

הביטוי "מצורע" מתייחס היום למישהו שאף אחד לא רוצה להתקרב אליו. מישהו שמנודה מהחברה, מורחק ממנה, ממש כפי שבתקופת המקרא היו מרחיקים את חולי הצרעת אל מחוץ למחנה.

היום, כאשר אתם על סף גיל ההתבגרות, אתם יכולים להבין את הסבל של מי שמורחק מהחברה. אנו מזמינים אתכם לקחת אחריות, ולבדוק, האם יש בקרבתכם ילד כזה, שהחברה מרחיקה אותו ממנה. בדקו, מה יש ביכולתכם לעשות כדי לעזור. שוחחו על כך עם חבריכם, שכנעו אותם לעזור לכם לשנות ולשפר את החברה בה אנחנו חיים.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.