מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת קדושים

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק יט עד פרק כ.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל-כָּל-עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדֹשִׁים תִּהְיוּ  כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

לכל עם יש חזון, יש תכלית. ומה התכלית של עם-ישראל שנבחר על-ידי ה'? "קדושים תהיו כי קדוש אני ה' אלוהיכם". פרשת קדושים פותחת בציווי לבני ישראל: "קדושים תהיו כי קדוש אני"! ה' אומר לעם שלו שהוא מצפה שהם יהיו אנשים קדושים

אך מה זה אומר? האם אנחנו מבינים מה זה אומר להיות קדושים? נראה שה' סומך על בני ישראל שימלאו את שליחותם בעולם, וכמו שהוא עצמו קדוש כך גם עמו ישראל צריך להיות קדושים.

אז מהי קדושה? מה הופך אדם לקדוש? מה מצופה מאתנו בתכל'ס?

הפרשה לא נותנת לנו תשובה ישירה לשאלה הזאת. במקום להגדיר לנו מה הופך אדם ועם לקדושים, מפרטת הפרשה רשימה ארוכה של חוקים ומצוות, שחלקן קשורות לנושאים חברתיים שבין אדם לחברו וחלקן לנושאים שבין אדם לאלוהיו.

בין הנושאים המוזכרים תוכלו למצוא למשל את המצווה לכבד את ההורים, שמירת שבת, איסור עבודה זרה, צדקה – מתנות עניים, איסור גניבה, איסור לשקר, איסור לעשוק שכר, איסור לקלל חרש, איסור להכשיל עיוור, החובה לשפוט בצדק, איסור לרכל, איסור לשנוא, איסור נקמה, כבוד לזקן, חיוב למסחר הוגן, קדושת המשפחה.

התורה אמנם לא הסבירה לנו במפורש איך הופכים לקדושים, אבל אפשר להניח שהכוונה היא שבמילוי מצוות אלה נעשה אדם קדוש יותר, ומתקרב למידותיו של ה'.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

אדם קדוש
לא ברור...
קדושה ומודרניות
הערך/החוק החשובים בעיני
יחס לזקן
החירש, העיוור ומה שביניהם
אסור לרכל! איך זה יתכן?!
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שירת הסטיקר
אנא אלי – שולי נתן
צדק צדק תרדוף
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

שינוי חברתי
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

אשכנזים: ההפטרה מנבאת חורבן על מלכות ישראל, אבל מנחמת בכך שהעם יוסיף להתקיים. מלכות דוד תקום וישראל יירשו את ארצם מחדש ויבנו אותה.

ספרדים ותימנים: הנבואה מוכיחה את ישראל על אשר עזבו את דרך ה', מתארת את עונשם הראוי אך גם את מחילת ה' להם.

הקשר לפרשה

אשכנזים: הן הפרשה והן ההפטרה מנבאות לישראל לרשת את ארצם מידי העמים. בפרשה: "וָאֹמַר לָכֶם, אַתֶּם תִּירְשׁוּ אֶת-אַדְמָתָם, וַאֲנִי אֶתְּנֶנָּה לָכֶם לָרֶשֶׁת אֹתָהּ, אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ: אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר-הִבְדַּלְתִּי אֶתְכֶם מִן-הָעַמִּים". בהפטרה: "לְמַעַן יִירְשׁוּ אֶת-שְׁאֵרִית אֱדוֹם, וְכָל-הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר-נִקְרָא שְׁמִי עֲלֵיהֶם: נְאֻם-ה', עֹשֶׂה זֹּאת".

ספרדים ותימנים: ההפטרה מזכירה חוקים אשר ניתנו בפרשה, בעיקר את חוק השבת. בפרשה: "אֶת-שַׁבְּתֹתַי תִּשְׁמֹרוּ וּמִקְדָּשִׁי תִּירָאוּ: אֲנִי, ה'" (יט,ל). בהפטרה: "יַעַן בְּמִשְׁפָּטַי מָאָסוּ, וְאֶת-חֻקּוֹתַי לֹא-הָלְכוּ בָהֶם, וְאֶת-שַׁבְּתוֹתַי, חִלֵּלוּ" (כ,טז).

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

כנראה שלעולם לא נהיה קדושים. ככל הנראה זה בלתי אפשרי למלא כל הזמן אחר כל החוקים,  ולעולם לא לחטוא.

אך מה זה אומר ? האם זה אומר שצריך לוותר על הכל? האם זה אומר שצריך להשתדל להתקרב כמה שיותר למעלה הזו?

עכשיו, שאתם על סף גיל ההתבגרות, אנחנו מזמינים אתכם לקחת אחריות על תחום אחד בחייכם, שבו אתם יכולים להשתדל יותר לשמור על החוקים ולעמוד בהם. חשבו, מהו הדבר שאתם רוצים ויכולים לשפר בו את התנהלותכם. האם אלו חוקי בית הספר? האם חוקי הבית?

האם בתחום אותו בחרתם, אתם עושים את כל מה שביכולתכם? מה עוד אתם יכולים לעשות ועדיין לא עשיתם?

בדרשה שלכם תוכלו לספר, האם עמדתם בציפיות של עצמכם, ומה עליכם לעשות, כדי להמשיך ולהצליח.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.