מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת שמיני

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק ט עד פרק יא.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי קָרָא מֹשֶׁה לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו וּלְזִקְנֵי יִשְׂרָאֵל.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

אוהל מועד במדבר

אוהל מועד במדבר

המשכן נבנה בעמל רב על-ידי בני-ישראל במדבר סיני. בפרשה הקודמת נחנך המשכן באירוע חגיגי ובפרשה שלנו מסכמים את חגיגות חנוכת המשכן. במסגרת החגיגות הקריבו אהרון הכהן ובניו קורבנות מיוחדים לכבוד ה' ולכבוד המעמד המשמח. אהרן ברך את העם בברכה מיוחדת, ואז ירדה אש מהשמים ושרפה את הקרבנות שעל המזבח, כהוכחה וכמופת לכך שהם התקבלו.

ואז מתרחשת תפנית דרמטית! באמצע החגיגות, בלב השמחה, בניו של אהרן נדב ואביהוא, חוטאים חטא חמור ביותר! הם מועלים בתפקידם! הכהנים אמורים לפעול בדיוק לפי הוראות ה' ולהקריב לפניו רק את מה שנצטוו להקריב ורק בזמנים מסויימים, אך נדב ואביהוא הקטירו (שרפו) קטורת שה' לא ציווה אותם להקטיר. זוהי "אש זרה" ובגלל זה הם נענשים: "ותצא אש מלפני ה' ותאכל אותם וימותו מלפני ה' " (ויקרא י, פסוק ב).

איזה אסון! עצבות גדולה יורדת על כולם וקוטעת ברגע את החגיגות. לאחר מכן, מצווה אלוהים על אהרן ובניו הנותרים שלא לנהוג דיני אבלות על הנפטרים. בעקבות ההוראה הזאת מופיע גם איסור שתיית יין ושיכר על הכהנים העובדים במשכן.

בהמשך הפרשה מסופר שמשה כעס על אהרן ובניו הנותרים על שלא אכלו מבשר קרבן החטאת כפי שנדרש מן הכהנים לעשות, ואהרן השיב שעשה כן בגלל מות בניו.

הפרשה מסתיימת בעניין אחר: סימני הכשרות של החיות השונות- מה מותר לאכול ומה לא.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

למה שמונה?
ברכת כהנים
אש ואש זרה
יין ושיכר
השתיקה שזועקת
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

עונש כבד
ברכת כוהנים
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

טבע הדברים
השף הקטן
מדרשים ופרשנים
לא תבשל גדי בחלב אמו
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

עיקר סיפור ההפטרה מספר על העלאת ארון ה' לעיר דוד (ירושלים) בידי דוד המלך ואנשיו. במהלך ההעלאה שולח עוזה הכהן את ידו אל הארון לאחוז בו, כי עמד ליפול. על מעשהו זה, הכה בו ה' במקום והוא מת. הסיפור ממשיך לספר על ההעלאת הארון השניה לעיר דוד.

הקשר לפרשה

הקשר לפרשה הוא מות כהן או כהנים בידי ה' על מעשה אסור שעשו בזמן טקס מקודש. בפרשה: מות נדב ואביהוא, בחנוכת המשכן, על הקרבתם אש זרה. בהפטרה: מות עוזה בהעלאת הארון, על שליחת ידו לאחוז בו.

בפרשה שלכם מוזכרות חיות רבות המותרות למאכל, והן מכונות "כשרות", וחיות רבות אשר אינן מותרות למאכל, והן נקראות "טרפות".

לעתים יש גם מעשים בלתי כשרים אשר נעשים בסביבתכם, ואשר אתם עדים להם. השחתה של הסביבה, לכלוך שמישהו השליך, או כתובת נאצה שמישהו כתב על הקיר בשכונה או ברשת החברתית. אלו מעשים לא כשרים.

אנו מזמינים אתכם לחשוב על מעשה לא כשר שאתם מזהים בסביבתכם, וקוראים לכם לקחת אחריות, ולשנות את המעשה. למחוק, לשוחח, להרים, להשליך לפח, ועוד דברים שיש בכוחכם לעשות, כדי שכולנו נחיה בעולם טוב יותר. חשבו על מעשה אחד כזה, שאתם יכולים לעשות.
אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.