מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת תזריע

הפרשה נמצאת בספר ויקרא מפרק יב עד פרק יג.
הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה זָכָר וְטָמְאָה שִׁבְעַת יָמִים.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

הפרשה עוסקת במושגים ובדברים שרחוקים מהעולם המודרני שלנו, הרחוק אלפי שנים מהמדבר ומתן התורה. בכל זאת ננסה ללמוד מהסיפורים והציוויים המופיעים בה קצת על החיים שלנו.

טיהור הדם, עבודת צילום של ענבל מאוריציו פז. (C)

טיהור הדם,
עבודת צילום של ענבל מאוריציו פז. (C)

בפרשת תזריע מופיעים שני נושאים: דין האישה היולדת, ודיני צרעת (מחלה שהייתה שכיחה בעבר הרחוק).
אשה יולדת- על פי הפרשה, אשה נחשבת "טמאה" לאחר הלידה. ליולדת שנחשבת טמאה (הטומאה נגרמת מדם הלידה ומן הלידה עצמה) אסור להיכנס למקדש ולגעת בדברים הנחשבים קודש.

קיים הבדל בתקופת הטומאה שלה, לפי מין היילוד: אשה היולדת בן זכר נחשבת טמאה למשך שבעה ימים, וביום השמיני עורכים ברית מילה לתינוק הרך. בפסוק כתוב: "וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי יִמּוֹל בְּשַׂר עָרְלָתוֹ" (ספר ויקרא, פרק י"ב פסוק ג'). גם לאחר הברית היא טמאה, סה"כ למשך 33 יום. יולדת שילדה בת נחשבה טמאה למשך 66 ימים. לאחר שחלף הזמן הזה הקריבה היולדת קורבן חטָאת- המסמל תודה על נס הלידה שעברה בשלום ועל שזכתה ללדת בן/בת בריאים ושלמים.

מחלת הצרעת- האם ידעתם שאחד האיסורים החשובים בתורה הוא האיסור לרכל ולהגיד לשון הרע על אנשים אחרים? לדבר רע על אנשים בין אם הם בני משפחה ובין אם אלה סתם אנשים ברחוב, זו החטאה של מטרה חשובה: יצירת חברה חזקה, יציבה ואכפתית. לכן ה' מעניש בחומרה את מי שאומר לשון הרע. ומה העונש ? מחלת צרעת בגוף, בבגד ובבית!

בפרשה מסופר על מחלת הצָרָעַת, אשר איננה כה נפוצה בימינו ולכן אין היא מוּכֶּרֶת. כאשר לָקָה אדם בצרעת היה עליו לבוא אל הכוהן, לקבל את הוראותיו, לצאת אל מחוץ למחנה ולהִיטַהֵר.

גם הבגד יכול "להידבק" בצרעת – צרעת הבגד – שהיא נְגָעִים על הבגד עצמו. גם לעניין זה יש לפנות אל הכוהן, והוא יטפל בטהרה לפי הצורך: יורֶה על שְׂרֵיפַת הבגד, או על כיבוס במים של חֵלֶק שנחתך ממנו.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

תעשה אאאאאה....
לשון הרע? לא מדבר אלי
שכר ועונש
הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שיר השירים: רחמו עלי - אבי ביטר
טהרת המשפחה באמנות
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מהי צרעת?
רפואה שלמה
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

סיפור ההפטרה מספר על אלישע הנביא, המרפא את נעמן – שר צבא ארם – מצרעתו, בעזרת טבילה בירדן.

הקשר לפרשה

הקשר לפרשה הוא העיסוק המשותף בנגע הצרעת.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

אחד הנושאים הבולטים בפרשה היא העיסוק במחלת הצרעת, והבדיקה של הכהן, האם הנגע, הפצע, שיש בעור, הוא אכן צרעת. אם כן, האדם החולה מוצא אל מחוץ למחנה, כדי שלא ידביק את שכניו, משפחתו ואת הקרובים לו.

הביטוי "מצורע" מתייחס היום למישהו שאף אחד לא רוצה להתקרב אליו. מישהו שמנודה מהחברה, מורחק ממנה, ממש כפי שבתקופת המקרא היו מרחיקים את חולי הצרעת אל מחוץ למחנה.

היום, כאשר אתם על סף גיל ההתבגרות, אתם יכולים להבין את הסבל של מי שמורחק מהחברה. אנו מזמינים אתכם לקחת אחריות, ולבדוק, האם יש בקרבתכם ילד כזה, שהחברה מרחיקה אותו ממנה. בדקו, מה יש ביכולתכם לעשות כדי לעזור. שוחחו על כך עם חבריכם, שכנעו אותם לעזור לכם לשנות ולשפר את החברה בה אנחנו חיים.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.