מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת השבוע בשבת שבחול המועד סוכות

חג הסוכות נמשך 8 ימים, ולכן תמיד אחד מימי חול המועד יהיה ערב שבת, וקריאת התורה משתנה בהתאם.

הפרשה נמצאת בספר ספר שמות פרק לג פסוק יב ומאילך ועד פרק כו.

הפרשה מתחילה במילים הבאות:
וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל-יְהוָה רְאֵה אַתָּה אֹמֵר אֵלַי הַעַל אֶת-הָעָם הַזֶּה וְאַתָּה לֹא הוֹדַעְתַּנִי אֵת אֲשֶׁר-תִּשְׁלַח עִמִּי וְאַתָּה אָמַרְתָּ יְדַעְתִּיךָ בְשֵׁם וְגַם-מָצָאתָ חֵן בְּעֵינָי.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

מזל טוב! זכיתם ואתם חוגגים את בר/בת המצווה שלכם בתאריך מיוחד בחג הסוכות, משום כך גם פרשת השבוע שלכם הינה פרשה מיוחדת, העוסקת, בין השאר, גם בנושאים הקשורים לחגים.

מעשה העגל מאחורינו, ובקריאה המיוחדת לכבוד החג, מבקש משה מה' שיסלח לבני ישראל על חטה העגל, ה' סולח. הוא מצווה על משה לקחת שני לוחות אבנים, ולהביא אותם אל ראש ההר. שם, הוא יכתוב על הלוחות את אותם הדברים אשר היו על הלוחות הראשונים. השבת בה אתם חוגגים היא השבת בה חודשה הברית בין ה' לבני ישראל, בה סלח ה' לבני ישראל על חטא העגל, והשבת בה הודיע ה' למשה את שמו.

שם, על הר סיני, "מציג" ה' את עצמו בפני משה, ואומר שהוא אל רחום וחנון, אך גם פוקד עוון אבות על בנים. כלומר, מצד אחד מלא רחמים, ומצד שני, לא ממהר לסלוח.

בהמשך הפרשה, מזכיר ה' את מצוות חג הפסח, את מצוות הבאת הביכורים בחג הביכורים, ואת העליות לרגל שלוש פעמים בשנה. הפרשה מסתיימת במצוות הקשורות לקרבנות הפסח.

איך קשורה הקריאה המיוחדת הזו לחג הסוכות? נסו למצוא את הקשר דרך שני נושאים. האחד, שמו של החג המסיים את שבעת ימי הישיבה בסוכה, השני קשור בחגים הנוספים המוזכרים בפרשה שלכם.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות בהקשר של סוכות ונושאי פרשת השבוע בשבת שבחול  המועד סוכות:

של מי האחריות?
מישהו דואג לי
ברית
מי אני ומה שמי?
איזה חג לי

הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

מדליית לוחות הברית
ברית אחים - נעמי אמזלג

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

בפרשה שלכם מסופר כי כשירד משה מהר סיני בפעם השנייה, ובידיו לוחות הברית השניים, הוא לא ידע כי "קרן עור פניו" כשדיבר עם ה'.

"וּמֹשֶׁה לֹא-יָדַע, כִּי קָרַן עוֹר פָּנָיו בְּדַבְּרוֹ אִתּוֹ". (שמות לד' פסוק כט')

מהי המשמעות של המילים "קרן עור פניו? ומדוע זה כתוב? האם זו הפעם היחידה שעור פניו של משה קרן? מה קרה שם, למעלה, שגרם לכך?

מה דעתכם? האם אתם יכולים לחשוב על תשובה או תשובות אפשריות?

פרשנים רבים שאלו את עצמם שאלות אלו.

פירוש אחד הוא זה של האמן מכאל אנג'לו, שפיסל את משה, כשלראשו שתי קרניים. ככל הנראה, הוא התבסס על הפרשן העתיק הירונימוס, אשר טען כי בתרבויות העתיקות, קרניים מסמלות כוח וגבורה, ולכן מדובר פה בקרניים אמיתיות.

לעומת זאת, פרשן אחר טוען כי לאחר שמשה לא אכל ולא שתה ארבעים יום, עור פניו היה מיובש ומצומק, כמו קרן של בעל חיים, ואנשים פחדו לגשת אליו.

הרבה פרשנים אחרים מציינים כי המילה "קרן" קשורה לקרני השמש המאירות, ולכן, ככל הנראה, פניו של משה קרנו אור, לאחר ששהה במחיצתו של ה'. יש כאלו שאומרים שהאור הקורן הוא תוצאה של השכינה, שבקרבתה שהה משה בהר סיני.

בכל מקרה, פנים קורנות הן פנים מאירות, נעימות, שופעות חום ותחושת קירבה.

האם גם אתם מרגישים, לפעמים, שפניכם קורנות? מתי זה קורה לכם? נסו להיזכר במקרה בו הרגשתם ממש, או שאמרו לכם, שפניכם קורנות משמחה.

[/su_spoiler]

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

מחדשים את הברית

בפרשה שלכם עולה משה שוב אל הר סיני, וכותב בשנית את הדברים אשר ה' אומר לו לכתוב. הברית בין ה' לבני ישראל מתחדשת, וממשיכה לדורות.

גם אתם יכולים לחדש את הברית עם מישהי/ו שקרוב אליכם. חישבו על חבר/ה שהיה לכם, ואשר התרחקתם ממנו. האם יש עדיין סיבה לריחוק? האם תרצו לחדש איתו או איתה את ברית החברות? מה זה דורש מכם? האם תוכלו לקחת על כך אחריות? מה בין זה לבין בגרות?

בהצלחה.

 

 

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.