מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת השבוע ביום הכיפורים

לפי לוח השנה העברי, יש שנים בהם יום הכיפורים חל בדיוק בערב שבת, ואז הקריאה בתורה מותאמת לכך.

הפרשה נמצאת בספר ויקרא פרק טז, א – לד.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה אַחֲרֵי מוֹת שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן–בְּקָרְבָתָם לִפְנֵי-יְהוָה, וַיָּמֻתוּ..

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותלוקחים אחריות

תקציר הפרשהמן המילים הראשונות של הפרשה "אחרי מות", אנו מבינים שהפרשה מתרחשת אחרי אירוע שקרה …מי מת? מתי מתו? בפרשת שמיני, לפני שלוש פרשות, מתו שני כוהנים חשובים- הבנים של אהרון הכהן אחיו של משה. פרשה זו פותחת בהסבר ואזהרה על הטעות של בני אהרון ומה אסור לעשות כדי שלא יקרה שוב. האזהרה היא : "אל יבוא בכל עת אל הקודש".

האל אוסר על כניסת הכוהנים והקרבת קורבן לפי הרגש והרצון האישי ומצווה שהקרבת הקורבנות תיעשה רק על פי הכללים של התורה. דמיינו למשל ששומר הראש של ראש הממשלה ייכנס לביתו מתי שמתחשק לו וללא רשותו של ראש הממשלה, כאילו שכח מי הבעל בית פה… בניו של אהרון הקריבו קורבן כשהתחשק להם והאל מדגיש שהדבר אסור.

מיד לאחר האזהרה התורה מדברת על המועד הכי חשוב שלנו כעם ומסביר את תפקיד הכוהנים בזמן זה. על איזה יום מדובר? יום הכיפורים. כיום, מוּכָּר לנו יום הכיפורים כיום של תפילה בבית הכנסת. אבל זהו רק תחליף לעבודת הכוהן הגדול ביום הכיפורים בבית- המקדש והמשכן שהיו בתקופת התורה.

הפרשה מתארת את הטקס של יום הכיפורים שבו נכנס הכוהן הגדול למקום הקדוש ביותר במקדש – קודש הקודשים. שם הוא מכפר על חטאֵי ישראל, חטאֵי בני ביתו וחטאיו שלו. הוא היה מעביר את החטאים באופן סמלי אל השָׂעִיר לעזאזל, ושולח אותו למִדְבָּר.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות בהקשר של יום הכיפורים:

יום הכיפורים
אין זמן לבקש סליחה
שעיר לעזאזל
מלחמת יום הכפורים

הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

יום הסליחות
ונתנה תוקף
תפילת קול נדרי
שעיר לעזאזל

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

שילוח שעיר לעזאזל
מלחמת יום הכפורים

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

יום כיפור הוא יום של חשבון נפש.

זו הזדמנות בשבילכם לעשות חשבון נפש, ולהחליט, במה אתם רוצים השנה להשתנות, מה אתם רוצים לשפר, וכיצד אתם יכולים לתרום לכך, שכולנו נחיה בסביבה נעימה יותר.

חשבו גם על איך אתם יכולים לעשות זאת בפועל.

בחרו משהו שאתם יכולים לעמוד בו, והציבו לעצמכם מטרה קצרת מועד. שבוע, או חודש, שבהם תעשו את מה שהחלטתם לקחת עליו אחריות.

קבעו עם חבר טוב, חברה טובה, או מישהו שקרוב אליכם, שאתם מספרים לו על החלטתכם, ובקשו ממנו או ממנה שיעזור לכם לעמוד בהחלטתכם.

לנו יש מספר הצעות עבורכם.

בתחום האישי – במה אתם יכולים לעזור יותר בבית ?האם אתם מסדרים את חדרכם? האם אתם יכולים להכין חלק מארוחת הערב המשפחתית ?האם אתם יכולים להכין לעצמכם לבד את הכריך בבוקר? האם אתם יכולים לעזור בקיפול הכביסה שלכם? בשמירה על אחיכם או אחותכם הקטנים?

תמיד יש מקום לשיפור היחסים עם אחים, אחיות, חברים. מה אתם יכולים לעשות כדי שזה יקרה?

בתחום החברתי – האם בכיתה שלכם יש ילדים שזקוקים לעזרתכם? בתחום הלימודים, בתחום החברתי, או בכל תחום אחר? מה אתם יכולים לעשות בעניין?

האם בסביבה שלכם יש מפגעים שיכולים לגרום לנפילות, חבלות, או נזקים סביבתיים אחרים? שאלו את ההורים למי אפשר להתקשר, דאגו שהמפגע שגיליתם יתוקן או יוסר.

שעיר לעזאזל

אחד מתפקידיו של הכהן הגדול ביום כיפור היה לכפר על חטאי כל העם. הוא היה "מעמיס" על תיש את חטאי עם ישראל, ומשלח את התיש ל"עזאזל".

המושג "שעיר לעזאזל" הפך להיות כינוי למישהו שהוא מנודה, מוחרם, לא שייך, מרגיש מחוץ לחברה.

האם בסביבתכם יש ילד שמשמש כ"שעיר לעזאזל" בחברה שלכם? אנו מזמינים אתכם לקחת אחריות, ולדאוג להחזיר את אותו הילד לחברת הילדים.

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.