מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת השבוע בשבת שבחול המועד פסח

בשנים בהם ערב הפסח אינו חל בערב שבת, במהלך השבוע של חול המועד פסח תהיה שבת – ובה קריאת פרשת השבוע משתנה.

הפרשה נמצאת בספר שמות יב' פסוק כא' – נא'. המפטיר (החלק האחרון של קריאת התורה) הוא מיוחד: במדבר כח, טז – כה

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְכָל-זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל, וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם: מִשְׁכוּ, וּקְחוּ לָכֶם צֹאן לְמִשְׁפְּחֹתֵיכֶם וְשַׁחֲטוּ הַפָּסַח.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותלוקחים אחריות

תקציר הפרשה

זכיתם ופרשת בת/בר המצווה שלכם איננה פרשה רגילה אלא פרשה מיוחדת – פרשת חג הפסח. כפי שאתם בוודאי יודעים את חג הפסח אנו חוגגים זכר ליציאת בני ישראל מעבדות לחרות, ולכן בשבת החלה בפסח אנו עוצרים את סדר קריאת התורה הרגיל ולשבת אחת קוראים פרשה אחרת, קוראים את הפרשה המספרת לנו על יציאת בני ישראל מארץ מצרים.

כזכור טרם יציאת מצרים חטפו פרעה והמצרים תשע מכות קשות אך אף על פי כן לא הסכים פרעה לשחרר את בני ישראל מארצו. כעת עומד פרעה בפני איום חמור משה מכריז שאם לא ישוחררו בני ישראל תבא על פרעה מכה קשה "מכת בכורות" אשר תפגע אפילו בארמון המלך, אך פרעה אינו מתרגש והוא מגרש את משה ואהרון.

בנקודה זו בדיוק בהכנות לקראת הלילה הגדול ליל מכת בכורת וליל היציאה ממצרים מתחילה הפרשה שלנו. בכדי להינצל מן המכה הקשה שתעבור בלילה במצרים בני ישראל נדרשים שלא לשבת בחיבוק ידיים אלא להקריב קרבן לאל, למרוח מדמו על משקוף הדלת ומבשרו לעשות מנגל משפחתי מפואר.

חצות הליל בני ישראל יושבים בבתיהם סביב סעודת הקרבן ובבתי מצרים מתחילה להתפשט המכה הקשה ההורגת את כל הבכורות אפילו את בכורו של פרעה. פרעה והמצרים כבר אינם מוכנים להמשיך לסבול ועוד באותו לילה הם פונים לבני ישראל ומורים להם לצאת ממצרים. המצרים מפחדים שהבכורות הם רק המתים הראשונים ובהמשך ימותו גם שאר העם ועל כן דוחקים בבני ישראל לצאת במהירות האפשרית.

בני ישראל אורזים בזריזות ובחופזה משאירים אחריהם 400 שנות מגורים במצרים ויוצאים בדרכם אל ארץ ישראל. אך בכל ההמולה והזריזות לא מספיק בצקם של בני ישראל לתפוח ובהגיעם לתחנתם הראשונה במסע נאלצים בני ישראל לאפות בצק שלא תפח, והתוצאה היא כמובן : מצה אותו קרקר מיוחד לפסח שכולנו מכירים גם בימינו.
הפרשה מסתיימת בציווי לזכור ליל חרות זה מדי שנה וזאת ע"י אכילת המצה והקרבת קרבן הפסח.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות בהקשר של פסח ונושאי שבת חול המועד פסח:

מכת בכורות
פסח
זיכרון עולם

הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

עשר המכות - דודו ברק
שבחי החושך - נתן אלתרמן

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

פיתות כשרות לפסח

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

 

פה תוכלו למצוא רעיונות איך לקחת אחריות על נושא מתוך הפרשה שלכם, לעשות משהו משלכם, שקשור לפרשה שלכם, אך קשור גם אליכם.

זכרון עולם
חוק ראשון
Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.