מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת השבוע א' של ראש השנה

לפי לוח השנה העברי ראש השנה לא יכול לחול ביום שישי, אלא רק בערב שבת (בשנים מסויימות). במקרים כאלו, קריאת פרשת השבוע משתנה בהתאמה.

הפרשה נמצאת בספר בראשית פרק כא' פסוק א' עד פרק כב' פסוק כד'.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיהוָה פָּקַד אֶת-שָׂרָה כַּאֲשֶׁר אָמָר וַיַּעַשׂ יְהוָה לְשָׂרָה כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותלוקחים אחריות
תקציר הפרשההפרשה פותחת בסיפור לידת יצחק, תינוק שנולד לאחר שנות עקרות רבות של שרה ואברהם. ההורים המאושרים, שכבר כמעט התייאשו מלהיות הורים עושים משתה גדול לכבוד בנם וקוראים לבנם יצחק כי "וַתֹּאמֶר שָׂרָה צְחֹק עָשָׂה לִי אֱלֹהִים כָּל-הַשֹּׁמֵעַ יִצְחַק-לִי".

לאחר המסיבה וההתרגשות מתחילים החיים האמיתיים. יצחק גדל לו בבית אביו בשמחה ובאושר, אך שרה אינה מרוצה מכך שבבית גדל ילד נוסף – ישמעאל שמו. ילד זה הוא בנם של הגר (שפחתה של שרה) ואברהם, ושרה רוצה שבנה יהיה הילד היחידי בבית. לשם כך היא מבקשת מאברהם שיגרש את הגר וישמעאל מן הבית.

לאברהם קשה לשמוע בקשה זו. הבקשה מכאיבה לו, אבל אלוהים מורה לו:"כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה, שְׁמַע בְּקֹלָהּ" (פרק כ"א פסוק י"ב) -ואברהם משכים בבוקר, מצייד את הגר בלחם ומים, ומגרש אותה ואת ישמעאל בנה. השניים יוצאים לדרך ואובדים בלב המדבר החם , הלחם והמים אשר קיבלו מאברהם טרם צאתם אזל ולא נותר להם אלא לשבת ולבכות.

לפתע הם פוגשים במלאך האלוהים שמנחם את הגר, מבטיח לה שהבן יגדל ויתעצם ולאחר מכן מוביל אותם אל באר מים כדי שהם יוכלו להתקיים. שם הופך הילד למומחה לקשת ומתחתן. לקראת סיום, הפרשה שלנו נודדת לדרום הארץ שם כורתים אבימלך (מלך פלישתים) ואברהם אבינו ברית שלום ומייסדים את באר שבע.

בסוף הפרשה מתרחש אחד מן הסיפורים המפורסמים במקרא:

האל מנסה את אמונתו של אברהם ופוקד עליו לעשות את הדבר הנורא מכל, ללכת עם בנו אל הר המוריה: "קַח-נָא אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ, אֶת יִצְחָק, וְלֶךְ-לְךָ אֶל אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה; וְהַעֲלֵהוּ שָׁם לְעֹלָה עַל אַחַד הֶהָרִים, אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיך". (פרק כ"ב פסוק ב). אברהם מציית ומתחיל להתכונן להקריב את בנו יחידו ואז, כשהסכין כבר מונפת מעל צווארו של יצחק עוצר אותו מלאך האל ואומר לאברהם שלא יפגע בבנו!

אברהם עמד בניסיון הקשה והוכיח את נאמנותו הגמורה לאל. האל מברך את אותו שבזכות אמונתו ירבו צאצאיו כחול אשר על שפת הים.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות הקשורות לנושאי הפרשה בראש השנה:

שמות שמות
התחלה חדשה
הקרבה
שמחה במשפחה
קנאה
דאגה
ברית

הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

אדם בתוך עצמו - שלום חנוך
בראשית - חיים חפר
פעמיים כי טוב - ירון לונדון
עורה אדם - אביהו מדינה
הגר, שלום חנוך
הגר וישמעאל מגורשים על ידי אברהם
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

קין והבל – ערכם של החיים
יוצר ויצירה
מושגים - קידוש השבת
טבע הדברים
צוחק מי שצוחק אחרון
אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

ראש השנה מייצג תחילת שנה ופתיחת דף חדש. גם אתם פותחים כעת דף חדש ותוכלו לשתף את האורחים במסע התבגרות וחיפוש עצמי. לצורך כך תוכלו לעצב את המסיבה כולה כמסע בשביל של התבגרות וכן תוכלו להפעיל אורחים בהבאת שירים וקטעי קריאה רלוונטיים או בסיפורים על רגעי שינוי בחייהם.

לחלופין, תוכלו לפתוח באירוע מעין שולחן ראש השנה בו אוכלים מאכלים ומתברכים בברכות: במקום אכילת הדג 'שנהיה לראש ולא לזנב', ואכילת גרגרי הרימון 'שירבו זכויותינו', תוכלו לבקש מן הקהל להמציא ברכות מקוריות במשחקי מלים על המאכלים המוגשים.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.