מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת בשלח

הפרשה נמצאת בספר שמות מפרק י"ג פסוק י"ז – פרק י"ז פסוק ט"ז.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: ויהי בשלח פרעה את העם ולא נחם אלהים דרך ארץ פלשתים כי קרוב הוא.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

בני ישראל יצאו ממצרים, וכעת הם נערכים למסע מפרך דרך מדבר סיני, כדי להגיע אל הארץ המובטחת – ארץ כנען. הם לא הולכים בדרך הקצרה ביותר, כיוון שהדרך הזו עוברת בשטחי אויב. בני ישראל, שעד לא מזמן היו עבדים, אינם בשלים עדיין להילחם על חייהם. המסע עומד להיות קשה ומפרך, כי לא קל לנווט במדבר ולהגיע אל היעד ביעילות ובביטחון. גם כיום, עם מפות ומכשירי GPS זה לא תמיד קל.

הם חנו במדבר, על חופו של ים סוף, כדי להתאושש מעט מהדרך המסעירה והמתישה שעשו עד כה – ואז קרה דבר נורא: פרעה, מלך מצרים, הבין שאיננו רוצה עדיין לוותר על העבדים שהיו לו. הוא שכח את כל המכות – אפילו את מכת בכורות הקשה – והחליט לשלוח את צבאו כדי להחזיר את העבדים לעבודת הפרך.

מישהו מבני ישראל צעק לפתע: “המצרים באים! הם רודפים אחרינו עם סוסים ומכונות מלחמה!” הישראלים נבהלו מאוד, התפללו אל אלוהים וצעקו אל משה: “למה הוצאת אותנו ממצרים? המצרים יהרגו אותנו!!! "אל תדאגו!” ענה משה לעמו.

את מה שקרה אז הם לא ישכחו לעולם: רוח חזקה מאוד נשבה לכיוון הים "וַיִּבָּקְעוּ הַמָּיִם. וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם, בַּיַּבָּשָׁה; וְהַמַּיִם לָהֶם חוֹמָה מִימִינָם וּמִשְּׂמֹאלָם" (שמות, פרק י"ד פסוקים כ"א-כ"ב) בני ישראל לא חיכו, ויצאו כולם במסע אל תוך הים שנבקע, בעודם מתפלאים על גודל הנס שקרה להם. המצרים רדפו אחרי בני ישראל אל תוך הים, אך משה חזר והרים ידיו כלפי הים "וַיָּשֻׁבוּ הַמַּיִם וַיְכַסּוּ אֶת הָרֶכֶב וְאֶת הַפָּרָשִׁים לְכֹל חֵיל פַּרְעֹה הַבָּאִים אַחֲרֵיהֶם בַּיָּם: לֹא נִשְׁאַר בָּהֶם עַד אֶחָד" (שמות, פרק י"ד פסוקים כ"ח).

בני ישראל, שראו את הנס, שמחו מאוד ושרו את שירת הים לאות תודה. מרים, אחותם של משה ואהרון, הצטרפה לשמחה, תפסה כלי נגינה וסחפה את כל הנשים שיצאו בריקודים לחגוג את ההצלה הגדולה. קולות החוגגים עוד נשמעו, אבל בני ישראל כבר התעצבו מאוד: המסע בים ואחריו היו מעייפים מאוד, ומזה שלושה ימים לא מצאו מים לשתות. כאשר הגיעו למקווה מים גדול, מָרָה שמו, הבינו שהמים אינם ראויים לשתיה. תפילתו של משה לאלוהים שלחה בידו גזר עץ שהוטל למי מרה והפך אותם למים מתוקים.

אך עתה חסר אוכל, ובני ישראל הוסיפו וטענו כנגד משה ואלוהים : "כִּי הוֹצֵאתֶם אֹתָנוּ אֶל הַמִּדְבָּר הַזֶּה, לְהָמִית אֶת כָּל הַקָּהָל הַזֶּה בָּרָעָב" (ספר שמות, פרק ט"ז, פסוק ג') לא פחות ולא יותר. התלונות הביאו לפתרון גם בתחום האוכל: מעתה, בכל ערב יזכו בני ישראל לביקורים קבועים של ציפורי שליו טעימות ובבוקר – לנחיתתו של אוכל טעים, בעל צורה משונה – "דַּק מְחֻסְפָּס דַּק כַּכְּפֹר עַל הָאָרֶץ" (ספר שמות, פרק ט"ז, פסוק י"ד), שעונה לשם מָן (מלשון -"מה הוא?" -השאלה ששאלו בני ישראל כשראו את הדבר המשונה שיהיה להם לאוכל).

שוב חסרו מים, ומשה הכה בסלע, ויצאו ממנו מים. עוד נס, להראות את כוחו של אלוהים .

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

הבטחות
אל ייאוש
מה שהיה היה
קריעת ים סוף
מישהו שומר עלי שם...
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

ויסעו ויחנו - תלמה אליגון רז
בחצי הליל - עמוס אטינגר
יציאת מצרים - יחיאל הלפרין
חציית ים סוף באמנות
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
טבע הדברים
טוב למות בעד ארצנו
עולים ועולים
הטיילת
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

שירת דבורה הנביאה, לאחר נצחון ישראל על יבין וסיסרא, הכנעניים, בתקופת השופטים. האשכנזים מוסיפים לפני את סיפור המלחמה.

הקשר לפרשה

ההפטרה דומה לשירת הים של בני ישראל, לאחר הנס בים סוף, ביציאת מצרים.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: אני מבטיח…אני מבטיחה…

למילים שלי יש כוח! כשאני זורק הבטחה "רוני, אני מבטיח/ה לעזור לך ללמוד למבחן בחשבון"

"אמא, אני אוריד את הכלב/ה לסבוב בשכונה" "המורה, אני מבטיחה/ה להפסיק להרביץ" ואז אחרי 5 דקות אני שוכח/ת מההבטחה שאמרתי…מי נפגע מזה? למה חשוב לקיים הבטחות, אם בכלל?

בפרשה שלך בני-ישראל מקיים הבטחה שהבטיחו ליוסף לפני מותו. יוסף השביע את אחיו לקחת את עצמותיו לארץ-ישראל ולקבור אותם שם ולא להשאיר את עצמותיו במצרים. בני ישראל בתוך כל הלחץ של הבריחה מהמצרים ומפרעה לא שוכחים את הבטחתם ולוקחים אחריות על המילים שאמרו ליוסף ולוקחים את עצמותיו למצרים.

כמתבגרים וככל שגדלים מצפים מאתנו לקחת אחריות על מעשים שלנו ויותר מכך, לעמוד מאחורי מילים שאנו אומרים והבטחות.
חשבו על עצמכם בנושא- קיום הבטחות.

האם גם אתם מקיימים את הבטחותיכם, גם אם זה מורכב וקשה לכם? האם זה בכלל חשוב לקיים הבטחות? מה זה דורש מכם? האם קרה שהבטיחו לכם משהו ולא קיימו? כיצד הרגשתם? מה קרה בעקבות כך? אלו הבטחות אתם רוצים להבטיח לקראת כניסתכם לעולם המבוגרים? – תוכלו לעסוק בכך בדרשה שלכם.

מחובתי- משימה יישומית לערך בפרשה.

הארוע הגדול מכולם- קריעת ים סוף…מה בדיוק קרה שם? צפיתם בסרט "נסיך מצרים"?! בסרט מדהים לראות איך הים נפתח לשניים ובני-ישראל עברו בתוכו… מה זה היה נס על טבעי? רק סיפור אגדה? מה זה בדיוק…

משימה אומנותית- בניית דגם של קריעת ים-סוף.

חשבו על דרך יצירתית לבניית דגם של קריעת ים-סוף ונסו להראות את המשמעות של קריעת ים סוף להמשכיות של עם-ישראל…(קראו את הפסוקים בפרשה המתארים את קריעת ים סוף וגם הסרט "נסיך מצרים" יכול להמחיש לכם מה קרה שם)

הציגו את הדגם בכיתה ו/או בטקס בר/בת המצוה שלכם…תהיו יצירתיים וחשבו בגדול!

תהנו ובהצלחה!

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.