מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת וארא

הפרשה נמצאת בספר שמות מפרק ו' פסוק ב' – פרק ט' פסוק ל"ה.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר אֱלֹהִים, אֶל-מֹשֶׁה; וַיֹּאמֶר אֵלָיו, אֲנִי יְהוָה. וָאֵרָא, אֶל-אַבְרָהָם אֶל-יִצְחָק וְאֶל-יַעֲקֹב–בְּאֵל שַׁדָּי; וּשְׁמִי יְהוָה, לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם..

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותTab titleלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

הפרשה נפתחת בכך שאלוהים מתגלה אל משה ומבטיח לו לקיים את ההבטחה שניתנה לאברהם, ליצחק וליעקב, להוציא את בני ישראל ממצרים, ולהשיבם לארץ כנען. אלוהים פונה אל משה, ומבקש ממנו לדבר עם בני ישראל, ולומר להם כי הוא עומד לשחרר אותם ממצרים. משה מדבר עם העם, אך הם עייפים ורעבים ולא מקשיבים לו.

בהמשך, מבקש אלוהים ממשה לדבר עם פרעה ולדרוש ממנו לשחרר את בני ישראל, כך שיוכלו לשוב לארץ כנען. משה חושש כי לא יצליח במשימה שהטיל עליו ה', ומתווכח עם ה'. הוא אומר לאלוהים כי הוא כבד לשון וכבד פה, הוא מגמגם, ואיננו יודע לדבר. אלוהים אומר למשה כי ייקח איתו את אהרון, ואהרון ידבר במקומו.

משה ממשיך להתווכח, ואומר כי פרעה איננו מכיר את ה', ולא יאמין לו. אלוהים מחזק את משה, ונותן לו אות. משה משליך את המקל שבידיו ארצה, והמקל הופך לתנין. אלוהים נותן למשה אות נוסף, והפעם מקלו הופך לנחש.

משה ואהרון הולכים לדבר עם פרעה, ומבקשים ממנו לשחרר את בני ישראל, ולתת להם לצאת ממצרים. כאשר הוא מסרב, הם מפעילים את האותות, המקל הופך לתנין, אך ראה זה פלא. גם חרטומי מצרים מצליחים לעשות כך. כאשר המקל של משה הופך לנחש, גם שלהם הופך לנחש, אך הנחש של משה בולע את הנחשים של החרטומים.

פרעה איננו משתכנע, ואיננו מסכים לשחרר את בני ישראל, כי אלוהים הקשה את לבו.
אלוהים מעניש את המצרים בעשר המכות. שבע מתוכן, מופיעות בפרשה שלפנינו. ראשונה: מכת דם. אחריה, צפרדע, כינים, ערוֹב (בעלי חיים מזיקים), דֶבר, שְחין (מחלת עור) וברד. אחרי כל מכה ומכה חוזר בו פרעה, וממָאֵן לשחרר את בני ישראל.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

גמגום
קשה לי
קל יותר בשניים

אפליה
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

אני העבד - עוזי חיטמן
עשר המכות - דודו ברק
שלח את עמי - עממי
יהודה פוליקר - להתגבר על מכשול
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
טבע הדברים
מסביב לעולם
טוב לדעת
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

נבואת חורבן על מצרים של ימי יחזקאל (ולא של שעבוד מצרים).

הקשר לפרשה

העיסוק המשותף בעונש למצרים.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: השגת מטרה לשיפור עצמי!

בפרשה משה נשלח להציל את בני-ישראל מהעבדות הקשה בה הם נתונים כבר 200 שנה… משה מגיע עם מוטיבציה ושליחות מהאל לעזור להם ולפניו משימה לא קלה. לשכנע את פרעה לשחרר את העבדים שלו שבונים לו את המדינה ומשרתים אותו ובנוסף לשכנע את בני-ישראל להאמין לו…

בנוסף למשה יש קשיים בדיבור, הוא מגמגם ולא בטוח בעצמו… כל הקשיים האלה עומדים לפניו ואיתם הוא מנסה להצליח במשימה…

חשבו על עצמכם:

נסו לחשוב על משימה, מטרה שהייתם רוצים להשיג וקשה לכם להשיג אותה…

 1. הגדירו מה המטרה? (למשל: שפור בציון במקצוע… שפור יחס למורה, להשיג גביע בחוג שאני משתתפ/ת בו…להפסיק לאכול ממתקים…ועוד ועוד)
 2. מה אתם צריכים לעשות כדי להשיג מטרה זו?
  כתבו את כל הדברים שיעזרו לכם גם אם יש רעיון שנראה לכם חסר סיכוי לקבל אותו, רשמו ותראו שיש לכם יכולת להשיג הכל אם תרצו. למשל: מורה/מאמן פרטי 3 פעמים בשבוע…
 3. מהם הקשיים? למה ומה יכולים להיות הקשיים להשיג את המטרה?
 4. פתרונות לקשיים שיעמדו לפניכם.
 5. זמן- הקציבו לעצמכם זמן להשגת מטרה זו…זה יתן לכם כוח לפעול ולקחת אחריות למילוי המשימה!

זכרו- עם אמונה בעצמי וביכולותיי- כל אחד יכול הכל!!!

מחובתי: עזרה לילד/ה עם מוגבלויות

בפרשה מסופר שמשה המנהיג היה מגמגם…הוא מאוד נלחץ מהתפקיד שהאל נתן ולא רצה את התפקיד כי הוא מגמגם ואיך יוכל לעמוד מול העם ופרעה? איך יהיה לו בטחון אישי ולא יתביש מול החברה ששמועת אותו? אולי ילעגו ויצחקו לו??

חשבו בעצמכם:

האם אתם מכירים אישית ילד/ה או מבוגר/ת קרוב שיש לו בעיה פיזית או מגבלה שמפריעה לו לתפקד כמו כולם? איך הסביבה מתייחסת אליו? האם קשה לו עם המגבלה הזאת?

מחובתי ומרצוני לעזור לו… מה ניתן לעשות?

 1. חשבו על אדם קרוב או בסביבתכם שאתם יכולים לסייע לו.
 2. מהן האפשרויות שאתם יכולים להציע לו עזרה? למשל בפרשה האל פתר את בעיית הגמגום שהצמיד למשה את אהרון אחיו שלא גמגם ואהרון עזר לו בנאומים ובדיבור מול האנשים…כאילו הפה של משה..
 3. האם האדם עם המוגבלות שחשבתם עליו ירצה את עזרתכם? איך הכי נכון להציע לו את העזרה? מה באמת יעזור לו..אולי כדאי לשאול אותו..
 4. איך נגשים אליו? עד כמה חשוב לכם לעזור לו?
 5. חשבו איך האדם עם המוגבלות יכול לעזור לכם בקושי שיש לכם.. אף אחד לא אוהב להרגיש נזקק אך אם תציעו "עזרה הדדית" יתכן ויהיה לאדם עם המוגבלות יותר קל לקבל את עזרתכם וגם להעניק לכם…

בואו עם הרבה ענווה ורצון טוב.

בהצלחה!

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.