מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

 

פרשת יתרו

הפרשה נמצאת בספר שמות מפרק י"ח פסוק א' – פרק כ' פסוק כ"ג.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן, חֹתֵן מֹשֶׁה, אֵת כָּל-אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה, וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשהיתרו, שעל שמו קרויה הפרשה, הוא החותן של משה: אבא של ציפורה, אשתו. בפתיחת הפרשה, יתרו, ששמע על ההצלה המופלאה של בני ישראל, ועל יציאתם ממצרים, יוצא עם ציפורה ושני בניה לקראת משה, ומציג עצמו בפניו. משה מחבק אותו, ומספר לו את כל אשר עשה אלוהים למען בני ישראל.

למחרת, יושב משה כהרגלו לשפוט בין בני ישראל, מהבוקר עד הערב. יתרו רואה את זה ומתפלא שכל העבודה הקשה נופלת על כתפיו של משה בלבד. הוא פונה אל משה ואומר לו: אם תמשיך ככה, אתה תתמוטט, ולא תוכל עוד להנהיג את העם. תבחר לך אנשים שאתה סומך עליהם, כאלה שאינם רודפי בצע (שהכסף חשוב להם יותר מרגשותיהם של בני אדם), אנשים ישרים, ותמנה אותם לשופטים. כך תוכל אתה להתרכז בהנהגה.

משה מקבל את העצה, ונפרד מיתרו לשלום. ואז מגיע הרגע הגדול מכולם…..
"בחודש השלישי לצאת בני ישראל מארץ מצרים" (פרק י"ט פסוק א') עולה משה להר סיני, והעם מתכונן לקבל את התורה. הם מתרגשים, הם מצפים, ואפילו מבוהלים מהידיעה כי אולי אלוהים בכבודו ובעצמו יתגלה אליהם. ואז, כאשר ההר מלא עשן, וקולות השופר חזקים וכל ההר רועד, מקבל משה את התורה מה', ומוסר אותה לעם. ואלה עשרת הדברות שניתנו לעם ישראל בהר סיני:

1. אָנֹכִי ה'
2. לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה
3. לֹא תִשָּׂא אֶת שֵׁם אלוהים אֱלֹהֶיךָ לַשָּׁוְא
4. זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ
5. כַּבֵּד אֶת אָבִיךָ וְאֶת אִמֶּךָ
6. לֹא תִרְצָח
7. לֹא תִנְאָף
8. לֹא תִגְנֹב
9. לֹא תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר
10. לֹא תַחְמֹד

וכל העם רואים את הקולות ואת הלפידים ואת קול השופר, ואת ההר עשן, ומבינים את גודל הרגע, מבוהלים ונרגשים. ומאז ועד היום מלוות אותנו עשרת הדיברות ודורשות מאיתנו להיות בני אדם מוסריים.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

משפט וצדק
עצות
עם סגולה
ההכנות למעמד הר סיני
עשרת הדברות
מזבח אדמה
הרחבות על הפרשהלפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

הפיוט לכה דודי - רבי שלמה הלוי אלקבץ
דע מאיפה באת - זאב טנא
עם סגולה - יצחק שנהר
עשרת הדברות – עמיר בניון
פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
הטיילת
טוב לדעת
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

ההפטרה עוסקת בהתגלות אלוהים לישעיהו בעת הקדשתו לנביא. ישעיהו חוזה בה', כמלך אנושי ומסביבו דמויות של 'שרפים' מעופפים, המהללים את ה'. השרפים, מטהרים את ישעיהו מעוונו. הספרדים, הוסיפו גם את דבר שליחותו של ישעיהו. האשכנזים והתימנים, הוסיפו שני פסוקים מפרק אחר, המדברים על מלכות בית דוד שתיכון בשלום, משפט וצדקה.

הקשר לפרשה

הקשר לפרשה, הוא בהתגלות האלוהית. בפרשה – מעמד הר סיני ושמיעת העם את קול אלוהים מדבר. בהפטרה – ההתגלות לישעיהו במראה ובקול.
הוספות האשכנזים והתימנים, יכולות להתקשר לנושא קודם בפרשה, המדבר על הקמת מערכת משפט וצדק ועל הבאת העם אל מקומו בשלום.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי - חוקים בבית הספר

יתרו מציע למשה למנות שרי רבבות, אלפים ומאות, ולמעשה, לבנות מערכת משפט מסודרת עבור בני ישראל.

האם בבית ספרכם יש "מערכת משפט" שבה לכם, התלמידים, יש חלק? תוכלו להציע למורים שלכם ולתלמידים, לנסח חוקים אשר יעזרו להתמודד עם תופעות שאינן מוצאות חן בעיניכם, בבית הספר. חשבו יחד עם חברים, מה מפריע לכם בבית הספר, ומה אתם יכולים להציע כדי לשנות זאת.

 

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.