מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת שמות

הפרשה נמצאת בספר שמות מפרק א' – פרק ו'.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל הַבָּאִים מִצְרָיְמָה, אֵת יַעֲקֹב אִישׁ וּבֵיתוֹ בָּאוּ.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

צרה צרורה… פרעה שגידל את יוסף נפטר, וקם פרעה חדש. הקשר החם של בני משפחת ישראל עם פרעה מלך מצרים הפך לחיכוך בין אויבים. המלך החדש חשש מן העם שצמח בקרבו והתחיל לענות את בני ישראל בעבודה קשה (עבודת פרך).

זה לא עזר – עם ישראל הלך וגדל בכל זאת. המלך כעס והחליט להחמיר: המיילדות בבתי החולים קיבלו הנחיה ברורה – “אם נולד ליהודים בן – תהרגו אותו מיד!” המיילדות לא קיימו את החוק הנורא, העם המשיך להתפתח ואלוהים שמר על המיילדות מהכעס של פרעה.

בהמשך הפרשה מסופר על התינוק החמוד שנולד לבני לוי, מבני ישראל. אימו, יוכבד,  חששה לשלומו והניחה אותו במי היאור (הנילוס) – בתוך תיבה צפה ומוגנת. אחותו, מרים, נשלחה לעקוב אחרי התיבה, לראות מה יקרה איתה. בת פרעה שעברה במקום, שמעה את הבכי, הצילה את התינוק, וקראה לו משה (כי הוא נמשה מן המים).

משה גדל בבית פרעה, אך ידע שהוא יהודי. כשגדל משה, ראה יום אחד איש מצרי שמתכוון לרצוח יהודי. הוא הרג את המצרי והציל את היהודי. פרעה שמע על כך ומשה נאלץ לברוח לארץ שכנה – מדיין. שם, עזר משה לבנות יתרו – איש דת מדייני – והציל אותן מידי רועי צאן גברתנים שביקשו להתנכל להן.

יתרו שמע על מעשיו של משה, הזמין אותו לביתו, הציע לו עבודה כרועה צאן ואפילו השיא את משה לאחת מבנותיו – ציפורה.

בינתיים פרעה הרשע נפטר, ובני ישראל התחננו לפני אלוהים שיציל אותם מגזר דין המוות ומהעבודה הקשה שנגרמה בגלל המלך שמת. אלוהים הקשיב לבני ישראל ופגש את משה, באמצעות מלאך שהתגלה בתוך שיח (סנה) בוער, בזמן שמשה רעה את הצאן. משה היה סקרן לראות מדוע השיח בוער, אך לא נשרף, ואז אלוהים הודיע לו שהוא זה שיציל את עם ישראל מהמצרים – וגם יעלה את העם לארץ ישראל.

משה מנסה להתחמק ("מי אני בכלל?", "אני בכלל מגמגם!”, “מי יקשיב לי?!”), כיוון שלא הרגיש כמנהיג גדול. אך אלוהים התעקש, ונתן למשה כמה סימנים (אותות) שיוכל להראות ולהוכיח שהוא פועל בשליחותו, וגם הורה לו לשתף פעולה עם אחיו, אהרון. "הוא יהיה לך לפה ואתה תהיה לו לאלוהים". אני אדבר איתך, ואתה תגיד לו מה לומר.

משה קיבל עליו את השליחות, נפרד מיתרו ולקח את משפחתו בחזרה למצרים. כשהגיע למצרים, פגש משה את אהרון אחיו וביחד הם החלו לפעול בשליחות ה'. משה ואהרון גילו שגם פרעה החדש הוא אויבם של בני ישראל – ואיננו מוכן לשחרר אותם ממצרים. הם ביקשו ממנו לתת לבני ישראל לצאת ממצרים לשלושה ימים, כדי להתפלל לה', אך פרעה לא הסכים.

בני ישראל, שעבודתם הפכה קשה מנשוא, כעסו על משה ואהרון שפגישתם עם פרעה גרמה לעם לעבוד קשה עוד יותר. משה הבין והתלונן על כך באוזני ה'. אבל אלוהים הרגיע את משה והבטיח: “לא רק שפרעה ישחרר את עם ישראל – הוא יעשה ככל שיוכל להוציא אתכם ממצרים".

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

וְאֵלֶּה שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל
סירוב פקודה
נשים, גבירותי, נשים
צדק צדק תרדוף
אחים בדם
מנהיגות צנועה
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה.

תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב. שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

משה בתיבה - יהודה סילמן קדיש
עבדים - ברי סחרוף
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם. מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
מדרש
טוב לדעת - עבודת פרך
טבע הדברים
מסביב לעולם
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

אשכנזים: מתחילה בהבטחה להחזרת עם ישראל לארצו מהגלות בה הוא שרוי וממשיכה לדברי תוכחה למנהיגים השיכורים של ישראל וללועגים לדברי הנביא.

ספרדים: ההפטרה עוסקת בהקדשת ירמיהו לנביא ומפרטת את הנושאים עליהם יתנבא בהמשך.

תימנים: ההפטרה עוסקת ביחסי אלוהים וישראל, דרך משל. אלוהים אסף את ישראל הנמשלים לתינוקת שננטשה על ידי הוריה, טיפל בה, בא איתה בברית וטיפח אותה עד מאוד.

הקשר לפרשה

אשכנזים: הפרשה עוסקת בקשיי גלות מצרים ואילו ההפטרה נותנת תקווה לגאולה: "וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, יַחְבֹּט אלוהים מִשִּׁבֹּלֶת הַנָּהָר עַד-נַחַל מִצְרָיִם; וְאַתֶּם תְּלֻקְּטוּ לְאַחַד אֶחָד, בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וְהָיָה בַּיּוֹם הַהוּא, יִתָּקַע בְּשׁוֹפָר גָּדוֹל, וּבָאוּ הָאֹבְדִים בְּאֶרֶץ אַשּׁוּר, וְהַנִּדָּחִים בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם; וְהִשְׁתַּחֲווּ לאלוהים בְּהַר הַקֹּדֶשׁ, בִּירוּשָׁלִָם." (יב-יג)

ספרדים: העיסוק המשותף בהקדשת נביאי ה': בפרשה-משה ובהפטרה-ירמיהו. תימנים: ההפטרה מתייחסת בצורה משלית, לחסד שעשה אלוהים עם ישראל באוספו אותה מגלות מצרים, המופיעה בפרשה. את הפסוק בהפטרה: "וָאֶעֱבֹר עָלַיִךְ וָאֶרְאֵךְ, מִתְבּוֹסֶסֶת בְּדָמָיִךְ; וָאֹמַר לָךְ בְּדָמַיִךְ חֲיִי, וָאֹמַר לָךְ בְּדָמַיִךְ חֲיִי" (פס' ו), דרשו חז"ל על דם המילה ודם קרבן הפסח, שיבוא בהמשך הסיפור בתורה.

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: מנהיגות

בפרשת שמות אלוהים נגלה למשה בסנה ודורש ממנו לקחת אחריות לידיו ולחזור למצרים לגאול את עם-ישראל מהעבדות הקשה. משה בעל כשורים אישיים של מנהיג והוא נדרש לנצל את הכוחות האישיים שלו ולתרום לכלל. חשבו בעצמכם:

  • מיהו מנהיג? מה תפקידו ? איזה מנהיג חשוב אתם מכירים ומעריכים?
  • מהן תכונותיו של מנהיג בעיניכם?
  • אלו תכונות של הנהגה יש בכם? האם יש תכונות וכישורים היכולים לסייע לכם להיות מנהיגים?
  • האם אתם משתמשים בכוחות אלו לעזרה והשפעה חברתית בסביבתכם? תנו דוגמאות.
  • כמתבגרים, באלו תחומים או לאלו אנשים הייתם רוצים לקחת יותר אחריות אישית ולהיות מנהיגים ולהוביל לשינוי? (לדוגמא: מועצת תלמידים, בבית ובמשפחה, בתנועת נוער, בקבוצת החברים ועוד…)

מחובותי: "צדק צדק תרדוף"

בפרשת שמות מסופר על עבדות קשה ונוראה בה נהגו המצרים בבני-ישראל. הם העבידו אותם בפרך, עבודה קשה בלי מזון ושתיה…הכו אותם ונהגו בהם כמו חיות ולא כמו בנ"א. בפרשה מסופר על חוסר שיויוניות וחוסר צדק כלפי עם חלש…

משימה לקראת מעבר לעולם המבוגרים: הסתכלו בסביבת מגוריכם, בסביבת בית- הספר או באינטרנט בחדשות היום…האם עולה לפניכם מקרה שבו אתם רואים חוסר צדק כלפי אדם חלש? מקרה שבו נעשה לאדם עוול ולא נתן לו זכות המגיעה לו?

עכשיו בתכל'ס- בחרו מקרה כזה, אדם שאתם מכירים מסביבתכם וחשבו איך אתם יכולים לתקן את המעוות? מה אתם יכולים לעשות למענו כדי שחוסר הצדק לא יעשה יותר.

המלצה: לבחור מקרה או אדם שיש לכם אפשרות להשפיע! הצעות דרכים להשפעה: פניה לאדם בוגר שיעזור לילד שנפגע, שליחת מכתב לגורם משפיע, נתינת צדקה או עזרה שאתם יכולים להעניק ותקל אעל האדם שבחרתם לעזור לו…

עם יצירתיות ומחשבה ישנן הרבה דרכים לסייע לחוסר צדק! יש לכם כוח! לפעמים אפילו חיוך ויחס חם פותרים הרבה עוולות…

בהצלחה!

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.