מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת תרומה

הפרשה נמצאת בספר שמות, מפרק כה פסוק א – פרק כז פסוק יט.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיְדַבֵּר ה' אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְיִקְחוּ-לִי תְּרוּמָה, מֵאֵת כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת-תְּרוּמָתִי.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות
תקציר הפרשה

פרשת תרומה פותחת בהוראת ה' "דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי" (פרק כ"ה פסוק ב').

התרומות המתבקשות כוללות חומרים יקרים ביותר: "זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת. וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ וְעִזִּים. וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וְעֹרֹת תְּחָשִׁים וַעֲצֵי שִׁטִּים. שֶׁמֶן לַמָּאֹר בְּשָׂמִים לְשֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְלִקְטֹרֶת הַסַּמִּים. אַבְנֵי-שֹׁהַם וְאַבְנֵי מִלֻּאִים לָאֵפֹד וְלַחֹשֶׁן" (פרק כ"ה פסוקים ג'-ז').

ומדוע צריכים בני ישראל לגלות נדיבות שכזו? "וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם" (פרק כ"ה פסוק ח'). כל חומרי הגלם היקרים ישמשו להקמת בית מקדש נייד, שניתן לקפל ולהקים במהלך הנדודים במדבר, שם שוכן ה' ומכאן שמו "משכן". בהמשך התורה יכונה המשכן גם בשם "אוהל מועד".

ה' נותן למשה הוראות מדויקות לבניה וגם מדגים לו "כְּכֹל אֲשֶׁר אֲנִי מַרְאֶה אוֹתְךָ אֵת תַּבְנִית הַמִּשְׁכָּן וְאֵת תַּבְנִית כָּל-כֵּלָיו וְכֵן תַּעֲשׂוּ" (פרק כ"ה פסוק ט'). ההוראות כוללות את מידות כלי המשכן, חומרי הגלם, וכל פרט שניתן לציין. בין הכלים שצריך להכין ישנו אֲרוֹן הָעֵדֻת שיהיה נקודת המפגש בין משה לבין ה'. הארון מצופה כולו זהב ועליו "כְּרוּב אֶחָד מִקָּצָה מִזֶּה וּכְרוּב אֶחָד מִקָּצָה מִזֶּה" (פרק כ"ה פסוק י"ט). אין הכוונה לכרובים שהם ירקות מהגינה, אלא לשני מלאכים "וְהָיוּ הַכְּרֻבִים פֹּרְשֵׂי כְנָפַיִם לְמַעְלָה …וּפְנֵיהֶם אִישׁ אֶל-אָחִיו" (פרק כ"ה פסוק כ').

ה' גם מצווה "וְעָשִׂיתָ מְנֹרַת זָהָב טָהוֹר מִקְשָׁה תֵּעָשֶׂה הַמְּנוֹרָה" (פרק כ"ה פסוק ל"א). אחר-כך מגיע פירוט מבנה המשכן עצמו – אלו עצים, מה גודלם, אלו כיסויים יהיו למשכן וממה הם יעשו. ה' מורה במדויק היכן יעמדו כל הכלים ולהיכן יש לכוון את פניהם.

נושאים מתוך הפרשה

במדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על הפרשה:

תרומה
פרטי פרטים
הוראות בניה
הרחבות על הפרשה

לפניכם מספר יצירות תרבותיות העוסקות בפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

שיר התעסוקה - מאיר אריאל
אוהל מועד בעיני רוחו של נחום גוטמן
פרשנות על הפרשה

כאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם.

מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

מקום לפרשנות
המסע אחרי המנורה
ההפטרה של הפרשה

נושא ההפטרה

בניית מקדש לאל, בירושלים על ידי שלמה המלך.

הקשר לפרשה

הפרשה עוסקת במשכן ה' – הנייד והזמני וההפטרה במקדש – הקבוע. ההפטרה נוקטת בלשון דומה לזו שבפרשה: "וְשָׁכַנְתִּי, בְּ

תוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (ו,יג).

אחריות ומחויבות מתוך הפרשה

באחריותי: עיקרון בחיי

בגדי הכהן הגדול היו עשויים זהב ואבנים יקרות. האם גם בגדיכם עולים להוריכם כמו בגדי הכהן הגדול? האם העיקרון המנחה אתכם בבחירת הבגדים שלכם הוא המותג? האם לרצון שלכם להרשים את חבריכם יש מקום בבחירת הבגדים שלכם? אם כן, אנו מזמינים אתכם לחשוב על כך, ולקיים על כך דיון בין חבריכם.

טיילו בחנויות הבגדים, ונסו לבחור בגד, שהוא פשוט יפה בעיניכם. ללא קשר למותג כלשהו. כעת, חשבו, מה הייתם עושים עם הכסף שהיה נחסך, אילו קניתם בגד זול יותר, ממותג פחות ידוע. האם הייתם קונים בכסף משהו לעצמכם, או אולי, תורמים לכלכלת המשפחה.

נשמע לכם מופרך? אנו מזמינים אתכם לחשוב על כך, ולקחת אחריות. האם הבגד באמת עושה את האדם, או שמא, לעיקרון שאומר שהטעם האישי שלכם חשוב מהמותג, יש השפעה על האופן בו מסתכלים עליכם חבריכם.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.