מסע אל הדרשה לבני ובנות המצווה

פרשת וילך

הפרשה נמצאת בספר דברים פרק לא.

הפרשה מתחילה במילים הבאות: וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה, וַיְדַבֵּר אֶת-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, אֶל-כָּל-יִשְׂרָאֵל.

תקצירנושאיםהרחבותפרשנותההפטרהלוקחים אחריות

תקציר הפרשהבפרשת וילך, מתחיל משה את פרידתו מעם ישראל. הוא מספר להם שלא יחצה אתם את הירדן, ולא יגיע איתם לארץ ישראל. הוא מספר להם שיהושע הוא זה שבו בחר ה' להנהיג אותם בכניסה לארץ ישראל. משה מחזק את בני ישראל שלא יפחדו מהמלחמה בעמי הארץ, כיוון שה' יעזור להם.

משה מחזק את יהושע מחליפו,  וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לִיהוֹשֻׁעַ, וַיֹּאמֶר אֵלָיו לְעֵינֵי כָל-יִשְׂרָאֵל חֲזַק וֶאֱמָץ (לא ז) ובזאת, בעצם, מעודד את העם להאמין כי יהושע הוא האדם בו בחר ה' להיות המנהיג שיוביל את בני ישראל לכיבוש הארץ מידי היושבים בה.

משה כותב את התורה ונותן אותה לכהנים ולזקני העם שישמרו עליה. הוא גם מצווה עליהם שפעם בשבע שנים, בחג הסוכות, יקהילו את כל העם אל המקדש ויקריאו להם את דברי התורה.

ה' מספר למשה, כי בעתיד יפר עם ישראל את בריתו עם אלוהים ויבואו עליו צרות רבות. ה' מצווה את משה לכתוב זאת כעדות בצורת שירה וללמד אותה את העם כדי שיזכור זאת תמיד. השירה עצמה תופיע בפרשה הבאה – פרשת 'האזינו'.

נושאים מתוך הפרשהבמדריך לכתיבת דרשה תמצאו מידע שימושי על מבנה הדרשה ותהליך כתיבתה.

בכל פרשה ישנם נושאים מרתקים רבים שיכולים לשמש אתכם בכתיבת הדרשה שלכם. הנה כמה רעיונות מעניינים לכתיבת דרשות על פרשת וילך:

פרידה

בפרשת וילך מתחילה פרידת משה מעם ישראל. משה דואג לעם, ממנה לו מחליף-את יהושע ומוסר לו את דברי התורה. האם יצא לכם להיפרד מאדם קרוב? מה הרגשתם? האם תרצו לספר על כך בדרשה?

מנהיג מחליף

בפרשת וילך מעביר משה את המנהיגות ליהושע מחליפו: "וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לִיהוֹשֻׁעַ, וַיֹּאמֶר אֵלָיו לְעֵינֵי כָל-יִשְׂרָאֵל חֲזַק וֶאֱמָץ! כִּי אַתָּה תָּבוֹא אֶת-הָעָם הַזֶּה, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתָם לָתֵת לָהֶם, וְאַתָּה תַּנְחִילֶנָּה אוֹתָם" (לא, ז).

מדוע לדעתכם, זכה דווקא יהושע בקבלת המנהיגות? מה לדעתכם נדרש ממנהיג? אלו תכונות? האם גם בכם יש תכונות מנהיגות? האם אתם רואים קשר בין מנהיגות לגיל ההתבגרות?

שירה

בפרשה מסופר כי ה' מצווה על משה לנסח בשירה את העתיד לקרות עם עם ישראל.

שיר הוא דרך מיוחדת להביע את מה שרוצים לומר.

את הדרשה שלכם תוכלו לנסח בחרוזים, ולהפוך אותה לשיר.

הרחבות על הפרשה לפניכם מספר יצירות תרבותיות הקשורות לפרשה. תוכלו לצטט מהשירים ולשלב קטעים מהם בתוך הדרשה שלכם או להוסיף את התמונות כחלק מן העיצוב.

שילובן של יצירות אמנות בדרשתכם מעשיר אותה, מעלה את העניין בקרב המאזינים ויוצר קשר רגשי וחוויתי של כל אחד ואחת עם הנושאים בהם עוסקת הפרשה.

יהושע בן נון
כריכת הספר עולם התנך - יהושע בן נון מאת שרגא גפני

כריכת הספר עולם התנך – יהושע בן נון
מאת שרגא גפני

בפרשה מוצג יהושע בן-נון כממשיך דרכו של משה וכמי שיוביל את בני ישראל אל תוך הארץ המובטחת. דמותו של יהושע בן נון על עטיפת ספרו של שרגא גפני "עולם התנ"ך לילד".

התבוננו בתמונה. איך מוצג יהושוע בן נון? אילו תכונות אתם חושבים שיש בו? האם גם לכם חלק מתכונות אלו? האם אתם מנהיגים? בדרשה שלכם תוכלו לספר באיזה אופן אתם מנהיגים.

פרידה ממשה

בפרשה משה מתחיל להיפרד מעם ישראל. ממה אתם נפרדים בתקופה זו?

שיר פרידה שלמה ארצי

עוף גוזל אריק איינשטיין

https://www.youtube.com/watch?v=caAVw5CpiRs

פרשנות על הפרשהכאן תוכלו ללמוד על נושאים נוספים הקשורים לפרשת השבוע שלכם ולעשות את הקישור לעולם המושגים שלכם וחיי היום יום שלכם. מומלץ לשלב אותם בדרשה שלכם ולהעשיר גם את המאזינים לדרשה.

דמויות בפרשה

מי אתה, יהושע בן-נון?

משה רבנו עמד מול העם והודיע לו קבל עם ועדה: "יהושע בן נון הוא ממשיך דרכי, הוא ינהיג אתכם אל תוך ארץ ישראל". העניין הוא שעם ישראל לא ממש הופתע, כיוון שיהושע היה כבר המועמד המוביל לעשות זאת.

מדוע? טוב ששאלתם. מיד אחרי שבני ישראל יצאו ממצרים נצמד יהושע, שבכלל קראו לו אז "הושע", למשה. יהושע הצליח לעשות זאת למרות שכלל לא היה מהשבט של משה. משה היה משבט לוי, יהושע – משבט אפרים. יהושע עזר למשה, שירת אותו ובעיקר – למד ממנו המון.

כשמשה והעם החליטו לשלוח 12 שליחים ("מרגלים") כדי לבדוק את ארץ ישראל לפני הכניסה אליה, נשלח גם הושע, שכעת שמו הוסב ל"יהושע" ומתוך 12 השליחים – רק הוא ושליח נוסף, כלב בן יפונה, הודיעו שאפשר בהחלט להיכנס לארץ (האחרים כלל לא היו בטוחים בכך).

עם הזמן הפך יהושע לסגן צמוד וממשיך דרכו של המנהיג. מכאן הדרך הייתה קצרה להודיע לעם, לקראת מותו של משה, שיהושע הוא המנהיג החדש.

טוב לדעת - הפרשה הכי קצרה!

הפרשה הכי קצרה בתורה

לא רק שפרשת וילך היא אחת מארבע הפרשיות הקצרות ביותר בתורה – אותן ארבע פרשות שאנו פוגשים בשבועות הללו: "ניצבים", "וילך", "האזינו" וגם "וזאת הברכה", אלא שפרשת וילך היא הקצרה מכולן. שלושים פסוקים יש בה, בפרשה הזו, וכולם נמצאים בתוך פרק אחד, הלא הוא פרק ל"א שלקראת סוף ספר דברים, האחרון שבחמשת חומשי תורה.

ואם כבר הזכרנו את הפרשה הכי קצרה בתורה – הבה נזכיר עוד כמה "הכי"ם בתורה.

אורכה של פרשת וילך, על שלושים פסוקיה, הוא כשישית (!) מהפרשה הארוכה ביותר בתורה, הלא היא "נשוא", שאורכה עומד על 176 פסוקים. הזכרנו שבספר דברים נמצאות ארבע הפרשיות הקצרות בתורה; כעת נזכיר את הספר הארוך בתורה: חומש בראשית, הראשון מבין חמשת חומשי תורה. בחומש הזה הכי הרבה פסוקים מבין החמישה, הכי הרבה אותיות וגם הכי הרבה פרשיות.

נהר הירדן

נהר הירדן

החבר'ה העייפים, שחצו את כל מדבר סיני במשך ארבעים שנה, ומקשיבים כעת לנאומיו של משה רבנו, עומדים לעשות עוד מאמץ לא פשוט: לחצות את נהר הירדן, כדי להיכנס לארץ ישראל. זה המקום, מבחינתנו, לספר קצת על הנהר הזה, ומיד אחר כך להמליץ על טיול נחמד. נהר הירדן אינו ממש נהר גדול ושוצף, אלא נחל איתן – כזה שמימיו זורמים כל השנה, אבל אינו מתקרב לנהרות אמיתיים, כמו הנילוס באפריקה או האמזונס באמריקה.

מרכס הרי החרמון הרמים נשפכים להם נחלים רבים, כמו דן, שניר, חרמון וגם עיון – לכיוון אצבע הגליל. שם, ליד המושב בית הלל, הופכים הנחלים הללו לנחל אחד גדול, הלא הוא נהר הירדן. מכאן זורם הירדן בשתי תעלות (ראו ב'טיול בפרשה') אל שמורת אגם החולה.

מהאגם עוברים מי הירדן לאזור סלעים ומצוקים שנקרא "הירדן ההררי", שם אוהבים חובבי ההרפתקאות לעשות "רפטינג" – שיט קייקים אתגרי וגם מסוכן. מהירדן ההררי נשפכים מי הירדן אל אגם הכנרת, באזור פארק הירדן. על חוף הכנרת, באזור קיבוצי דגניה, עוברים מי הירדן דרך סכר דגניה ומשם זורמים לאורך בקעת הירדן דרך נהריים, בקעת בית שאן ובקעת יריחו, עד שהם נשפכים אל ים המלח, ומשתדלים לרוות את צמאון האזור הצחיח למים רעננים.

טיול בפרשה

טיול לארץ נחלי מים

רוצים טיול נחמד אל הירדן?

הנהר הזה מוזכר בפרשתנו לקראת חצייתו באזור יריחו, אבל אנחנו מציעים לפגוש את הירדן דווקא באזור הכי צפוני שלו – בעמק החולה שבאצבע הגליל. ייבוש ימת החולה עלול היה לפגוע מאוד גם בנהר הירדן, ועל כן לאחר הייבוש נסללו שתי תעלות לאורך עמק החולה – תעלה מזרחית ותעלה מערבית, שדרכן עוברים מי הירדן מאזור קיבוץ כפר בלום ועד לקראת ימת החולה.

כדי להגיע לתעלה המערבית של הירדן, כדאי להגיע לצומת גומא, הסמוכה לקרית שמונה מדרום. אם באים מכיוון מרכז הארץ, פונים ימינה (מזרחה) בצומת גומא. כמאתיים מטרים אחרי הפניה שמאלה לכיוון כפר בלום (נא לא לפנות לשם), ישנה דרך עפר מימין, מעט לפני קיבוץ נאות מרדכי וסמוך לתעלה המערבית של הירדן. הנסיעה לאורך התעלה מאפשרת הצצה אל הירדן באזור הבלתי-שגרתי הזה שבו הוא זורם באופן מלאכותי.

מי שרוצה להשקיע יכול לנסוע לאורך כל התעלה, עד שזו פוגשת בתעלה המזרחית. שם אפשר לפנות שמאלה ולחזור לאורך השביל שלאורך התעלה המזרחית, עד שהוא חוזר לאותו כביש שממנו יצאנו, כחמישה קילומטרים מזרחה. אם כבר הגענו לסביבה הזו – ישנם מספר מקומות שבהם נוכל לבקר ולבלות. נוכל לפגוש בטיילת היפה לאורך הירדן שבין קיבוץ כפר בלום לקיבוץ עמיר. נוכל לשכשך במימי הירדן (בזהירות רבה) בסמוך לקיבוץ עמיר.

מספר קילומטרים דרומית לשם נוכל לבקר באחת משמורות הטבע המעניינות בעולם בכל הקשור בציפורים נודדות – שמורת ימת החולה, שמכילה את מי הירדן. לקינוח יום טיול יפה בסביבה, נוכל להעפיל אל קיבוץ מנרה בעזרת הרכבל שיוצא מהכניסה לקרית שמונה. כך נוכל לראות ממקום אחד את כל הסביבה שבה מתחיל הירדן, שלשמו הגענו עד לכאן.

ההפטרה של הפרשהנושא ההפטרה

אשכנזים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל. ביואל: קריאה לצום לאומי ודברי נחמה.

ספרדים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל. ביואל: קריאה לצום לאומי ודברי נחמה. במיכה: תפילה הקוראת למידת הסליחה של ה'.

תימנים בהושע: קריאה לעם לשוב אל ה' וחידוש ברית האהבה בין ה' לישראל.

הקשר לפרשה

בסוף הפרשה ישנה הקדמה לשירת האזינו, המזכירה את העתיד לקרות באחרית הימים – עזיבת העם את דרך ה'. וההפטרה קוראת לעם לשוב אל ה' לאחר שעזבו.

פרידהאחריות ומחויבות מתוך הפרשה

משה מתחיל את תהליך הפרידה מעם ישראל. הוא לא ייכנס איתם לארץ ישראל.

גם אתם מתחילים להיפרד מבית הספר בו למדתם בשנים האחרונות. פרידה איננה דבר קל. אנו מזמינים אתכם לקחת אחריות ולהיפרד כראוי מכל מי שליווה אתכם במהלך השנים בהם ביליתם ולמדתם בבית הספר היסודי. מי היה שם בשבילכם? מי לימד אתכם? מי דאג לאסוף את כל מה ששכחתם, ולשמור עבורכם בחדר מיוחד? מי ניקה את הכיתות אחרי שהלכתם הביתה? מי דאג לאפשר לכם להתקשר מהמשרד לאבא או לאמא שיבואו לקחת אתכם כשלא חשתם בטוב?

לכל אלו תוכלו להכין מכתב פרידה והוקרה, על כל מה שעשו בשבילכם.

בהצלחה.

Error: Only up to 6 widgets are supported in this layout. If you need more add your own layout.

תבנית נגישות פופ אפ